Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Mariawici
Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 listopada 2017
Trwają przygotowania do drugiej edycji akcji pn. „Zjedz obiad z seniorem” w Łowiczu, której celem jest przeciwdziałanie samotności osób starszych oraz promocja wolontariatu jako prostego sposobu pomocy innym. Akcja polega na tym, że raz w miesiącu samotny senior będzie miał możliwość zjedzenia wspólnie z wolontariuszem obiadu u siebie w domu lub w jednej z łowickich restauracji.
W chwili obecnej poszukiwani są wolontariusze, którzy w ramach akcji chcieliby raz w miesiącu odwiedzać seniorów, aby się z nimi spotkać i zjeść wspólny obiad. Osoby zainteresowane udziałem w akcji proszone są o zgłaszanie się do Urzędu Miejskiego w Łowiczu pok. 6 A. Koordynatorem akcji jest Jacek Rybus. Kontakt: jacek.rybus@um.lowicz.pl lub tel. 46 830 91 78.

Chęć udziału w przedsięwzięciu wyraziło już kilku wolontariuszy i 8 restauracji, które brały udział w poprzedniej edycji. Należą do nich:
  • Restauracja „Polonia”, Stary Rynek 4,
  • Restauracja „ArtPiwnica”, Stary Rynek 5/7,
  • Restauracja „Powroty” Stary Rynek, Stary Rynek 24/30 c,
  • Restauracja „Stara Łaźnia”, ul. Tkaczew 8,
  • Restauracja „Cafe Brama”, ul. Zduńska 57a,
  • Restauracja – „Pizzeria Łowicka”, Nowy Rynek 14
  • Restauracja „Polonia w Zaciszu”, ul. Kaliska 5,
  • Restauracja „Jarzyniak”, Plac Przyrynek 16
Każda z restauracji przygotuje bezpłatny obiad dla seniora i wolontariusza. Oznaczona zostanie specjalnym również imiennym Certyfikatem przynależności do projektu. Wolontariusze otrzymają imienne identyfikatory upoważniające ich do odbierania posiłków. Zachęcamy wszystkich do udziału w przedsięwzięciu.

- Samotność nie jest niczym przyjemnym. Może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek czy status społeczny. Szczególnie narażone są na nią właśnie osoby starsze, które z racji swojego wieku i coraz częstszych ograniczeń ruchowych, zamykają się w swoich domach, nie biorąc czynnego udział w życiu społecznym. Skazani na samotność, często nie mają odwagi, a także możliwości by wyjść i spotkać się z drugim człowiekiem. Chcemy to zmienić, dlatego podjęliśmy wyzwanie - mówi burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, który patronuje przedsięwzięciu.

- Cieszymy się, że tak wiele łowickich restauracji wyraziło chęć przystąpienia do projektu, za co dziękujemy. Ich udział jest niezwykle ważny, bo stanowi fundament akcji. Warto również pamiętać, że pomagając starszym, pomagamy także w pewien sposób sobie. Posiadają oni bowiem ogromny bagaż doświadczeń, który może stać się dla nas inspiracją do działania oraz źródłem wiedzy o życiu.

Inspiratorką przeprowadzenia akcji „Zjedz obiad z Seniorem” w Łowiczu była radna Karina Sędkowska–Staszewska. Koordynatorem Urząd Miejski w Łowiczu. Akcją potrwa do grudnia 2018 r.

Przypominamy, że pierwsze tego typu spotkania zorganizowane zostały w Warszawie, Płocku, Katowicach i Szczecinie. W 2016 r. do grona miast przeciwdziałającym samotności osób starszych dołączył Łowicz.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]