Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Park w Arkadii
Park w Arkadii, założony w stylu angielskim w 1778 roku to jeden z najlepiej zachowanych parków romantycznych w Polsce. Założycielką parku była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. W parku rozrzuconych jest mnóstwo romantycznych pawilonów m.in. Domek Gotycki z Grotą Sybilli, Dom Burgrabiego z Łukiem Greckim, Przybytek Arcykapłana i wiele innych.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 listopada 2019
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na seans i spotkanie z twórcami filmu „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Pokaz filmu odbędzie się, 23 listopada 2019 r. o godz. 17:00. Od dziś, 14 listopada w kasie kina Fenix, można odbierać darmowe bilety na film. Warto się pospieszyć, bo ich ilość jest ograniczona.
Premiera filmu „Obłoki śmierci. Bolimów 1915” odbędzie się, 21 listopada o godz. 21:00 w kinie Elektronik w Warszawie. Jego druga prezentacja, połączona ze spotkaniem z twórcami obrazu odbędzie się w Łowiczu, nie przez przypadek. Łowicki Ośrodek Kultury jest partnerem produkcji filmu.

„Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” reż. Ireneusz Skruczaj Obraz ukazuje nieco zapomnianą już historię, pierwszych, niemieckich ataków gazowych nad rzekami Rawka i Bzura, w drugim roku I Wojny Światowej. Ich celem było przełamania półrocznego frontu pozycyjnego w okolicach Bolimowa, by zdobyć Warszawę. „31 maja 1915 r. wojska niemieckie użyły przeciwko armii rosyjskiej 264 ton ciekłego chloru wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich.

Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób (dokładna liczba jest nie do ustalenia). Wielu zmarło w szpitalach wskutek zatrucia gazem. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tysięcy ludzi. Do lipca przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe, z czego jeden nieudany, gdyż wiatr zepchnął gaz na pozycje niemieckie. Pod Bolimowem są liczne cmentarze wojenne (m.in. w: Kolonii Bolimowskiej Wsi, Wólce Łasieckiej, Joachimowie Mogiłach, Huminie).”

Film „Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” zrealizowany został przez młodych twórców, pochodzących z ziemi łowickiej, dzięki zbiórce publicznej Polakpotrafi.pl. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu rekonstruktorów z kraju. Podsumowuje dorobek historyków, archeologów i poety, którzy poświęcili lata pracy przywracaniu pamięci o tej wypieranej ze zbiorowej świadomości zbrodni wojennej i jej ofiarach.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]