Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Zamek Prymasowski
Dzisiejsze ruiny Zamku Prymasowskiego niegdyś stanowiły wspaniałą rezydencję prymasów I Rzeczypospolitej. Zamek częściowo został zniszczony w czasie „potopu szwedzkiego”, a dalszego jego zniszczenia dokonali Prusacy. Obecnie ruiny zamku stanowią własność prywatną, prowadzone są tam prace archeologiczne i przygotowywana jest ekspozycja o jego historii.
Blog - Newsy
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
24 maja 2018
W słoneczny czwartek 24 maja 2018 r. 45-osobowa grupa słuchaczy Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i członków Szkolnego Koła PTTK przy dawnym Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu pokonała rowerami dystans 47 km. Rajd „Szlakiem Nepomucenów” na trasie Łowicz-Walewice-Łowicz był pierwszym wydarzeniem w ramach projektu „Rowerem po łowickich ścieżkach” realizowanego przez ŁUTW a finansowanego z budżetu województwa łódzkiego.
Przed wyruszeniem rowerzyści przeszli najpierw dwa szkolenia – z zakresu pomocy przedmedycznej i zachowania się w miejscu wypadku, które przeprowadził pracownik CKU WŁ w Łowiczu, oraz z zakresu przepisów ruchu drogowego na temat bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach publicznych przeprowadzone przez policjanta z KPP w Łowiczu. Potem członkom ŁUTW rozdano zakupione w ramach projektu kaski ochronne i kamizelki odblaskowe.

Tak przygotowana grupa wyruszyła pod eskortą policji z parkingu przy ul. Starorzecze w stronę ul. Łęczyckiej, a dalej, już samodzielnie, przez Otolice, Ostrów, Bocheń, Mystkowice, Urzecze, Sobocką Wieś i Sobotę dotarła do Walewic. Po drodze jednak zatrzymywała się kilkakrotnie, by wśród wielu przydrożnych kapliczek rozpoznać te przedstawiające św. Jana Nepomucena i poznać historię tego męczennika Kościoła katolickiego żyjącego w XIV w.

Jeszcze przed kanonizacją (w XVIII w.), uchodził on za nieformalnego patrona Czech, a jego kult rozprzestrzenił się na sąsiednie ziemie, zwłaszcza Śląsk. W Łowiczu kult ten wzmacniało działające do początków XIX w. Bractwo Nepomuckie skupiające duchownych oraz mieszkańców Ziemi Łowickiej. Uznawano go za patrona m.in. spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy, tonących, mostów. Chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą, dlatego jego figury (tzw. nepomuki) można często spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, na skrzyżowaniach dróg.

Cykliści na swej trasie do pałacu Walewskich napotkali takie kapliczki w Ostrowie, Mystkowicach, na pograniczu Urzecza i Sobockiej Wsi oraz w Walewicach, a w drodze powrotnej na odcinku Urzecze-Chruślin i ostatnią, nieco dalej w stronę Łowicza, na wysokości Mystkowic. Przy każdej starali się dostrzec charakterystyczne elementy stroju oraz niektóre atrybuty, np.: liść palmy, krzyż, wieniec z pięciu gwiazd. Rajd znakomicie spełnił swoje zadania – była integracja pokoleniowa i międzypokoleniowa, zachowane bezpieczeństwo na drodze, wzmocniona kondycja fizyczna (ach, ten wiatr w drodze powrotnej!) i poszerzona wiedza o regionie. W Walewicach był też akcent historyczny (krótkie zwiedzanie pałacu z historią Marysieńki i Napoleona) oraz kulinarny (pyszne naleśniki!), a w Sobocie – krótka chwila przed pałacykiem Artura Zawiszy Czarnego.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]