Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 kwietnia 2018
Skierniewicka Fundacja Dziecięcy Uśmiech prowadzi zbiórkę pomocową dla 8 -letniego Wiktora Podrażki, mieszkającego w Seligowie na terenie gminy Łyszkowice w Powiece Łowickim. Chłopiec potrzebuje sprzętu rehabilitacyjnego.
Zwykły trzykołowy rowerek dla dziecka kosztuje kilkaset złotych. Rowerek rehabilitacyjny o którym marzy 8-letni Wiktorek (a także jego rodzice) kosztuje ok. 5 tys. złotych. Ten sprzęt musi być „skrojony" specjalnie pod niepełnosprawność konkretnego dziecka, żeby gwarantował mu bezpieczeństwo i jak najbardziej efektywne ćwiczenie chorych kończyn.

Nasz mały bohater, cierpiący na dziecięce porażenie mózgowe, po domu porusza się dzięki swoim trójnogom rehabilitacyjnym - dzięki żmudnej rehabilitacji udało się już usprawnić jego ręce. W przedszkolu bezpieczniej jest używać specjalnego balkonika - jest nieporęczny, ale lepiej zabezpiecza dziecko przed upadkiem. Rowerek rehabilitacyjny byłby nieocenioną pomocą w walce o zdrowie chłopca. Dzięki niemu Wiktorek mógłby ćwiczyć swoje napięte nóżki, równocześnie bawiąc się jak każde inne dziecko.

Chłopiec jest wiecznie uśmiechnięty i mimo swojej niepełnosprawności jest duszą towarzystwa. Nie chce się wierzyć, że niedługo po porodzie lekarze przygotowywali jego rodziców na moment, w którym trzeba będzie go odłączyć od aparatury podtrzymującej życie. Niepełnosprawność Wiktorka jest wynikiem komplikacji okołoporodowych – chłopiec urodził się w stanie krytycznym, cierpiąc m.in. na nadciśnienie płucne.

Jego rodzice bardzo liczą również na pomoc w zapewnieniu swojemu dziecku miejsca na specjalistycznych, intensywnych turnusach rehabilitacyjnych (koszt – ok. 4 tys. złotych), które bardzo mu pomagają.

Zachęcamy wszystkich do pomocy Wiktorkowi. Można to zrobić na dwa sposoby:
1) Przekazać 1% swojego podatku: KRS 0000 072 690 z dopiskiem „Dla Wiktora Podrażki"
2) Wpłacić dowolną darowiznę na konto Fundacji Dziecięcy Uśmiech:
98 1240 3321 1111 0000 2854 3121 z dopiskiem „Dla Wiktora Podrażki"

Więcej informacji o Wiktorku, a także innych podopiecznych Fundacji Dziecięcy Uśmiech można poczytać na stronie: www.dzieciecyusmiech.netdesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]