Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Bitwa nad Bzurą
Opodal Łowicza we wrześniu 1939 r. rozegrała się największa bitwa kampanii wrześniowej znana jako „Bitwa nad Bzurą”. Od 9 do 22 września 1939 r. wojska polskie toczyły zacięte boje z przeważającymi wojskami niemieckimi. Siły polskie uległy najeźdźcy. Była to jedyna przeprowadzona na tak wielką skalę operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
19 grudnia 2013
Koło Przewodników Terenowych im. Anieli Chmielińskiej przy oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu, aktywnie włączyło się w akcję „2013 – Rok Przewodników Turystycznych”. Różne przedsięwzięcia zostały podjęte od początku br.
150. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego
W styczniu PTTK i Koło Przewodników (przy współudziale m.in. Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu oraz Archiwum Państwowego w Łowiczu) było inicjatorem i uczestnikiem kilku przedsięwzięć zorganizowanych w ramach obchodów 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

18 stycznia 2013 r. w ZSP nr 1 odbyła się inauguracja obchodów i sesja naukowa z udziałem pocztu sztandarowego Koła Przewodników oraz wykład przewodnika Zdzisława Kryściaka „Symbole Powstania Styczniowego”.

19 stycznia odbyła się inscenizacja historyczna rosyjskiej branki i stracenia jednego z powstańców na rynku miasta. Współorganizatorem byli przewodnicy PTTK, którzy wcześniej uczestniczyli w akacji promującej inscenizację – rozdawali „Odezwę do Mieszkańców”, zabezpieczali miejsce inscenizacji, a następnie na Nowym Rynku w Łowiczu przewodnik Jacek Rybus był narratorem opisującym przebieg egzekucji na rynku.

Ponadto przewodnik Jacek Rybus był organizatorem wystawy ulicznej w Foto Art Galerii Ekspozycja 34 otwartej 26 stycznia 2013 r. i prezentującej zdjęcia dowódców powstania z kolekcji Władysława Tarczyńskiego, udostępnione przez Muzeum w Łowiczu.

W dniu 7 lutego 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie, PTTK i przewodnicy Koła byli współorganizatorami wystawy „Powstanie Styczniowe 1863 – 150. Rocznica”, a następnie 10 lutego organizatorem tradycyjnego Rajdu Szlakiem Powstania Styczniowego po Puszczy Bolimowskiej.

Komandorem rajdu był przewodnik Adam Szymański. Następnie w dniu 22 lutego 2013 r. grupa przewodników uczestniczyła w otwarciu wystawy „Gloria Victis 1863-1864 – Pamięć i tradycja” w Oddziale APW w Łowiczu.

Ponadto w ramach obchodów PTTK i przewodnicy byli organizatorami konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Łowickiego pt. „Gloria Victis 1863-2013”. Z inicjatywy PTTK i Koła Przewodników wydana została również książka Jana Wegnera „Łowicz i okolice w Powstaniu Styczniowym”.

Prezentacje i wykłady...
21 lutego 2013 roku w ramach Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łowiczu zorganizował spotkanie z łowickim przewodnikiem i historykiem Zdzisławem Kryściakiem.

W sali Urzędu Stanu Cywilnego w gmachu Łowickiego Ośrodka Kultury miał miejsce wykład „Legendy Łowickie – inne poznawanie historii”. Ponadto podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z publikacją prelegenta pt. „Spacer po łowickich legendach”.

24 lutego 2013 roku w ramach XIX edycji Targów „Na styku kultur” w Łodzi, w cyklu „Prezentacje z regionów” przewodnicy z Łowicza przedstawili trzy prezentacje multimedialne promujące Łowicz i region łowicki. Udział przewodników w tym przedsięwzięciu był możliwy dzięki porozumieniu zawartym pomiędzy Zarządem Głównym PTTK a Międzynarodowymi Targami Łódzkimi.

Wykład „Łowicz – Miasto wielkiej historii i tradycji” wygłosił Zdzisław Kryściak, „Kanon Krajoznawczy Ziemi Łowickiej - wędrówka z przewodnikiem po regionie łowickim”, przedstawiły Dorota Wiśniewska i Agnieszka Walczak oraz „Księstwo nad Bzurą - walory przyrodnicze i rekreacyjno-turystyczne Doliny Bzury” wygłosił Ireneusz Cybulski.

Ponadto w Bibliotece Powiatowej w Łowiczu 6 maja odbył się wykład Adama Szymańskiego nt. „Szlaki rowerowe, fauna i flora Puszczy Bolimowskiej” oraz 15 maja Ireneusza Cybulskiego „W kajaku po Ziemi Łowickiej”.

Dyżury przewodnickie i spacery historyczne
Od początku czerwca do końca sierpnia 2013 roku Koło Przewodników włączyło się w dwie akcje. W ramach dyżurów przewodnickich w każdą niedzielę o 13.00 na Starym Rynku na turystów i mieszkańców miasta czekał przewodnik, który oprowadzał po najciekawszych zabytkach miasta.

W sumie odbyło się 13 dyżurów, w trakcie których po najciekawszych miejscach i licznych zabytkach (przeszło 100 zabytków w Łowiczu) oprowadzali przewodnicy: Krzysztof M. Wiśniewski, Jacek Rybus, Małgorzata Kucharek, Zdzisław Kryściak, Piotr Zakrzewski, Anna Kruk, Agnieszka Walczak, Jagoda Lendzion, Adam Szymański, Ireneusz Cybulski, Dorota Wiśniewska.

W ramach współpracy z Łowickim Ośrodkiem Kultury członkowie Koła Przewodników przeprowadzili sześć spacerów tematycznych.

Odbyły się spacery: 1 czerwca 2013 roku Piotr Zakrzewski zaprosił uczestników na spacer „Dzień Dziecka z przewodnikiem – Legendy Łowickie”, 7 lipca – Agnieszka Walczak: „Rok 1136 – item Loviche...”, 21 lipca – Małgorzata Kucharska: „Stolica w Łowiczu”, 4 sierpnia – Radosław Kupiec „Od seminarium do muzeum”, 18 sierpnia – Agnieszka Walczak: „Łowickie bernardynki”, 1 września – Marlena Mrówka-Kolas: „O szkolnictwie pijarskim w Łowiczu”. W każdym z dyżurów i spacerów uczestniczyło średnio ok. 40 osób. Przy okazji spacerów wydany został cykl sześciu okolicznościowych pocztówek z logo akcji „2013 Rok Przewodników Turystycznych”.

Co jeszcze?
W okresie wakacji członkowie Koła Przewodników Agnieszka Walczak, Marlena Koza i Dorota Wiśniewska w ramach promowania walorów przyrodniczych i krajoznawczych Doliny Bzury zorganizowały dwa kameralne spływy dla „przewodników PTTK i przyjaciół”.

13 lipca zorganizowano spływ „Szlakiem dwóch zamków”, który odbył się na trasie Łowicz – Sochaczew, natomiast 31 sierpnia odbył się spływ „Z Soboty w sobotę” na szlaku Sobota – Łowicz. W obu spływach wzięło udział przeszło 50 osób.

15 września w ramach XXI Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano” przewodnik Zdzisław Kryściak oprowadził mieszkańców szlakiem zabytków i pamiątek związanych z walką i odzyskaniem niepodległości w Łowiczu.

24 listopada 2013 r. z inicjatywy Koła Przewodników zorganizowany został spacer patriotyczny dla mieszkańców miasta w związku ze 180. Rocznicą śmierci Artura Zawiszy Czarnego. Delegacja przewodników w składzie Agnieszka Walczak, Adam Szymański i Teresa Wojciechowska złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem, zaś przewodnik Zdzisław Kryściak przybliżył postać Artura Zawiszy Czarnego – bohatera z Soboty.

Na zakończenie spaceru każdy z uczestników otrzymał pamiątkową pocztówkę ukazująca poczet sztandarowy PTTK przy pomniku oraz okolicznościową ulotkę przedstawiającą życie Artura Zawiszy Czarnego (z logo Roku Przewodników). Wcześniej 26 września br. w Sobocie – w jego rodowej miejscowości odbyły się uroczystości rocznicowe. W sesji „Śladami Artura Zawiszy” sylwetkę swojego „ziomka” przedstawiała łowicka przewodniczka Agnieszka Walczak.

W dniach 9 i 10 listopada przewodnicy po raz piąty zaprosili mieszkańców na spacery po łowickich cmentarzach „Spokój ich cieniom...”. Szlakiem znamienitych łowiczan i członków PTK i PTTK na nekropolii katedralnej i św. Ducha oprowadzali mieszkańców Zdzisław Kryściak i Krzysztof M. Wiśniewski.

Inicjatywy i udział przewodników oraz członków PTTK w Łowiczu był odnotowywany w wielu mediach lokalnych oraz zyskał uznanie Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK. Promocja wszystkich wyżej wymienionych wydarzeń nie byłaby możliwa, gdyby nie „kronika fotograficzna” przewodniczki Jagody Lendzion i opieka techniczna nad stroną pttklowicz.pl Radosława Kupca.

Ponadto przewodnicy odnotowywali swój udział w licznych rajdach i zlotach organizowanych w ramach Roku Przewodników Turystycznych w Polsce.
Zdzisław Kryściak



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]