Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 lipca 2021
Klub Turystyki kajakowej, działający przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym oddział w Łowiczu w ramach zadania publicznego finansowanego z budżetu Gminy Miasta Łowicza zorganizował, w sobotę, 3 lipca 2021 r. X Jubileuszowy Spływ Kajakowy „Szlakiem Dwóch Zamków”.
Głównym celem spływu było upamiętnienie pierwszej wzmianki o Łowiczu, występującej w Bulli Gnieźnieńskiej, wydanej 7 lipca 1136 r. przez papieża Innocentego II. Dokument ten potwierdza nadania księcia mazowieckiego na rzecz Kościoła w Polsce. Nazwa miasta w dokumencie występuje jako „Lowiche”.

Na rzekę Bzurę wypłynęło 60 kajakarzy. 12 osób zabezpieczało spływ od strony organizacyjnej i technicznej. Wśród tych osób byli instruktorzy turystyki kwalifikowanej turystyka kajakowa, ratownik wodny, ratownik przedmedyczny oraz licencjonowany przewodnik PTTK. Kajaki na spływ zapewniła wypożyczalnia „Na Fali” Kajaki Łowicz.

„O godz. 9:00 pierwsi kajakarze, tzw. grupa złota, zebrała się w okolicach ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Po powitaniu przez organizatorów i przybliżeniu krótkiej historii zamku przez przewodnika PTTK Zdzisława Kryściaka, każdemu z nich został przydzielony sprzęt pomocniczo-ratunkowy, a komandor spływu – Ela Foks przeprowadziła odprawę, przypominając przede wszystkim punkty dotyczące bezpieczeństwa na wodzie. Około godz. 10.00 wszyscy byli już na wodzie.

Pogoda i stan wody sprzyjały uczestnikom spływu. Nurt tego dnia był bardzo dobry. O godz. 11.30 druga grupa kajakarzy tzw. grupa srebrna, przywitała dopływających kajakarzy w Kompinie. Po krótkim odpoczynku, przeprowadzeniu odprawy i przydzieleniu sprzętu grupie srebrnej, która dopiero rozpoczynała swoją przygodę, połączone grupy ponownie ruszyły na wodę.

Po przepłynięciu kilku kilometrów na kajakarzy czekał próg wodny w Patokach, który ze względu na wyższy poziom wody, który został pokonany prawie wszystkie osoby. W okolicy Kozłowa Biskupiego zorganizowana została kolejna dłuższa przerwa, w czasie której kajakarze mogli odpocząć i posilić się.

Przygodę w kajaku zakończono około godz. 17.30 w okolicy ruin Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie. A stamtąd kajakarze zostali przewiezieni na ognisko do Lasku Miejskiego w Łowiczu.

Na zakończenie wśród uczestników spływu zostały rozlosowane nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miejski w Łowiczu, PTTK O/Łowicz oraz innych sponsorów. Każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowy, jubileuszowy znaczek spływu. Kolejny taki spływ, odbędzie się za rok!



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]