Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Napoleon
Po zwycięstwie pod Jeną i Auerstaedtem, w drodze do Warszawy, zatrzymał się w Łowiczu, 18 grudnia 1806 roku, Napoleon – Wielki Cesarz Francuzów. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w kamienicę stojącą przy jednej z pierzei Starego Rynku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
15 listopada 2021
Z inicjatywy Katarzyny Kośmider i Krzysztofa Gajdy, obecnych właścicieli „zameczku” w Sobocie i parku krajobrazowego w stylu angielskim, otaczający budynek, park otrzymał imię Artura Zawiszy Czarnego. Nazwanie parku tym imieniem miało konkretne uzasadnienie.
To właśnie w miejscu obecnego „zameczku” znajdował się dwór na tzw. Kopcu w którym, w 1809 r., urodził się Artur Zawisza Czarny, bojownik i bohater powstania listopadowego oraz uczestnik partyzantki płk. Józefa Zaliwskiego. Często mylony jest on lub kojarzony ze średniowiecznym, dzielnym rycerzem, który wsławił się w czasie wojny polsko-krzyżackiej.

Artur Zawisza Czarny został stracony w 1833 r. przez Rosjan w Warszawie. Przed śmiercią miał wypowiedzieć takie oto słowa: „Gdybym miał sto lat żyć, wszystkie bym ofiarował mojej Ojczyźnie". Słowa te wyryte zostały m.in. na pomniku znajdującym się w parku miejskim w Alejkach im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu.

Park im. Artura Zawiszy Czarnego, powstał pod koniec XIX w. w czasach gdy właścicielami Soboty byli Bronisława i Artura Stokowscy. Zaprojektował go Władysław Walery Kronenberg, twórca m.in. parku w pobliskich Walewicach.

Uroczystość nadania imienia parkowi odbyła się w niedzielę, 14 listopada 2021 r. i wieźli w niej udział zarówno mieszkańcy Soboty jak i wielu zaproszonych gości. Wśród nich obecni byli starosta łowicki Marcin Kosiorek, burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński, sekretarz gminy Bielawy Stanisława Błaszczyk oraz proboszcza parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. Mirosław Krzeszewski.

Po odsłonięciu tablic na bramie wejściowej do parku, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Łowiczu, na scenie ustawionej na terenie parku, przedstawili program artystyczny poświęcony patronowi parku. Przedstawienie to zadedykowali zmarłemu w tym roku, nauczycielowi historii Piotrowi Wysockiemu, który był inicjatorem inscenizacji powstania listopadowego i dbał wśród młodzieży o zachowanie pamięci o Arturze Czarnym Zawiszy.

Podczas uroczystości wartę honorową zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warka”, nawiązującego do tradycji powstania listopadowego i Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Poczet sztandarowy wystawili również druhowie OSP w Sobocie .

O historii „zameczka” można przeczytać na stronie:
https://www.facebook.com/page/120735835982372/search/?q=sobota

O Arturze Zawiszy Czarnym na stronie:
https://www.facebook.com/lowickiewedrowkiregionalne/photos/a.121133225942633/15784239227171



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]