Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 marca 2019
W piątek, 8 marca 2019 r. minęła 74 rocznica łowickiej akcji odbicia z więzienia UB i NKWD, żołnierza AK i Szarych Szeregów Zbigniewa Fereta ps. „Cyfra”. Tej spektakularnej akcji nazywanej „małym Arsenałem” w czasie której nikt nie zginął, dokonało kilku jego przyjaciół, należących do tej samej organizacji.
Czasy były bardzo trudne. Odzyskując niepodległość Polska stała się zakładnikiem komunistycznego reżimu. Bohaterscy żołnierze Armii Krajowej i harcerze z Szarych Szeregów, walczący do tej pory z okupantem niemieckim, nagle stali się niewygodni dla władz komunistycznych. Pomimo tych trudnych lat, członkowie AK i Szarych Szeregów nie ugięli się. Bronili swoich ideałów i zachowali wierność „Bogu, Honorowi i Ojczyźnie”, a przykładem tego jest m.in. łowicka akcja odbicia Cyfry.

Pod tablicą upamiętniającą akcję przy ul. Kurkowej w Łowiczu, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. W uroczystości wzięło udział ponad 100 osób. Wśród nich obecne były władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele rodzin, dziś już nie żyjących uczestników akcji oraz młodzież łowickich szkół i harcerze.

„To była spektakularna akcja, przeprowadzona z dbałością o detale. W wyniku szturmu na więzienie UB i NKWD, uwolnionych zostało około osiemdziesięciu osadzonych, ze Zbigniewem Feretem „Cyfrą” na czele. Warto pamiętać o tym wydarzeniu. O nieobecnych już dzisiaj uczestnikach akcji. Bo nie tylko ukazuje ona bohaterskość jej uczestników ale również wielką ich przyjaźń.” - mówił burmistrz Kaliński.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]