Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 maja - 12 czerwca 2022
Miejsce: Kino "Fenix"

Łowicki Ośrodek Kultury i Kino „Fenix” w Łowiczu zapraszają na symboliczne obchody 110 rocznicy powstania kina w Łowiczu. Dokładnie, 27 maja 2022 r. minie 110 lat od pierwszego historycznego pokazu filmowego w Kinematografie EOS, który mieścił się w sali obecnego Kina Fenix w Łowiczu. Jako spadkobiercy tej pięknej historii ŁOK zaprasza widzów do udziału w kilku ciekawych projektach.

12 maja 2022 r. (czwartek) godz.11.00
Wykład filmoznawcy Grzegorza Pieńkowskiego - film Anna Karenina z Keirą Knightley. Ekranizacja jednej z największych „love story” na świecie, powieści Lwa Tołstoja. Historia tragicznej miłości Anny Kareniny i Aleksandra Wrońskiego. Powieść powstała w latach 1873–1877, została wydana w latach 1875–1877, a polskie wydanie ukazało się w latach 1898–1900, w przekładzie J. Wołowskiego. Powstało wiele adaptacji filmowych tego dzieła, zarówno rosyjskich jak i międzynarodowych, wstęp wolny.

Spotkanie jest częścią projektu Historia X Muzy „Literatura i ekran”.

13-15 maja 2022 r. (piątek-niedziela) godz.18.00
Jean Paul Belmondo – Legenda Kina w „DKF Bez Nazwy”. Jean-Paul Belmondo (1933–2021) był jednym z bardziej cenionych, a przede wszystkim lubianych francuskich aktorów drugiej połowy XX wieku. Przez wielu Francuzów traktowany – nie tylko ze względu na swoje role filmowe, ale również poza ekranowy wizerunek i sposób bycia – jako uosobienie francuskiego stylu. Dla uczczenia pamięci jednego z francuskich „skarbów narodowych” pokażemy filmy: Szpicel, Człowiek z Rio, Szalony Piotruś, wstęp wolny

Partnerzy: Instytut Francuski, Stowarzyszenie Kin Studyjnych

14 maja 2022 r. (sobota) godz. 15.00
Noc Muzeów – wycieczka Śladami „Chłopów” i Reymonta do Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich. W programie: zwiedzanie 10 izb z tysiącami eksponatów prezentujących życie codzienne i folklor dawnej wsi księżackiej, możliwość obejrzenia 220 wydań powieści „Chłopi”, autografy i wpisy aktorów występujących w filmie na podstawie tej powieści, barwne opowieści gospodarza - statysty w filmie „Chłopi” Pana Zbigniewa Stania, możliwość nabycia pamiątek i staroci, ognisko.

Obsługę przewodnicką zapewnia partner wyjazdu Koło Przewodników Terenowych im. Anieli Chmielińskiej przy PTTK Oddział w Łowiczu. Wyjazd z parkingu za Ratuszem przy ul. Starorzecze. Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne zapisy bezpośrednio w ŁOK ul. Podrzeczna 20 przyjmuje Anna Zabost (od czwartku, 4 maja o godz.16.00).

27 maja 2022 r. (piątek) godz.19.00
Koncert legendy jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet, bilety 50 zł (od 12 maja br.)
Kwartet powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Skład Jan Ptaszyn Wróblewski – tenor sax, Wojciech Niedziela – piano, Andrzej Święs – bass, Marcin Jahr – drums. Reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijając jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Jan Ptaszyn Wróblewski, to jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer.

12 czerwca 2022 r. (niedziela) godz.17.00
Koncert Łowickiej Orkiestry Kameralnej. Koncert muzyki filmowej w czasie którego wyruszymy w cudowną podróż po dźwiękowych przestworzach. Usłyszymy ścieżki dźwiękowe do słynnych filmów i seriali, a więc muzykę, która rozpala publiczność na całym świecie! Ten wyjątkowy koncert pozwoli docenić kunszt oraz talent najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. W podróż po dźwiękowych przestworzach zabierze Nas Łowicka Orkiestra Kameralna, wstęp wolny.
  • prezentacja multimedialna – Kinematograf Eos 1912-1939 – dzieło lokalnych wizjonerów.
  • pokazy filmowe 5 lat Kina Fenix w Europa Cinemas 2017-2022: Trzy piętra (Włochy), F_cking Bornholm (Polska), La civil (Belgia/Rumunia), Boscy (Hiszpania), Infinite Storm(Polska/Wlk. Brytania).
Projekt jest współfinansowany przez Europa Cinemas w ramach działania „110 lat kina w Łowiczu”. „Chłopi Forever”.

Plakat: Jacek Rutkowski & Jakub Papuga, pomysł i koncepcja jubileuszu: Maciej Malangiewicz


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]