Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 marca 2018
Bazylika katedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu, nazywana „Wawelem Mazowsza”, jest tematem jednego z odcinków cyklu filmowego „Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki Historii”, realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Łowicka świątynia na elitarną Listę Pomników Historii została w pisana w 2012 roku. Była wówczas pierwszym obiektem sakralnym w diecezji łowickiej i w całym regionie, który trafił na tę prestiżową listę zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Listę Pomników Historii ustanawiana została przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem, na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Tytuły nadano już 48 zabytkom. Na liście znajdują się obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

O „Perle Mazowsza” na filmie opowiada ks. Stanisław Majkut, kustosz skarbca łowickiej bazyliki, oraz Marzena Bajon z Muzeum Diecezjalnego w Łowiczu.

Zachęcamy wszystkich do obejrzenia filmu:design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]