Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 sierpnia 2018
Aleja Gwiozd Łowickich w Łowiczu honorująca twórców ludowych i osoby zaangażowane w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej, wzbogaci się o kolejne tablice z imionami laureatów. W tym roku „gwiozdy” zostały przyznane kolejnym czterem osobom. Są nimi: hafciarka Janina Kuczek, wycinankarka Czesława Kaczyńska, utalentowana gospodyni kulinarna Zofia Mycka oraz muzyk ludowy – skrzypek Józef Kossowski.
Uroczystość odsłonięcia „gwiozd” odbędzie się 2 września 2018 r. o godz. 16.00 na Starym Rynku. Dalsza część uroczystości kontynuowana będzie tradycyjnie w sali barokowej Muzeum w Łowiczu.

Warto przypomnieć, że „Gwiozdo Łowicko” to nagroda przyznawana od 2011 r. Jej celem jest honorowanie twórców ludowych za ich wyjątkową działalność, propagowanie sztuki oraz pielęgnowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Dotychczas „gwiozdami” uhonorowani zostali:
  • Julian i Wanda Brzozowscy - twórcy Muzeum Ludowego w Sromowie
  • Janusz Kaźmierczak - muzyk
  • Bronisława Skwarna - hafciarka
  • Marianna Sołtyszewska - działaczka ludowa
  • Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”- zespół
  • Państwo Konopczyńscy z Bolimowa – od wielu pokoleń zajmujący się garncarstwem
  • Anna i Henryk Świątkowscy – muzealnicy i działacze
  • Helena Miazek - wycinankarka
  • Adam Głuszek - rzeźbiarz
  • Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI im. Zofii Solarzowej - zespół
  • Apolonia Nowak z Kadzidła - śpiewaczka
  • Maria Stachnal - wycinankarka
  • Stanisław Madanowski - śpiewak
  • Marian Moskwa - muzyk
  • Henryka Lus - wycinankarka
  • bp. Józef Zawitkowski – poeta, propagator kultury ludowej
  • Jadwiga Solińska z Wąsosza Grajewskiego - wycinankarka i poetka ludowa
  • Zofia Czubik - śpiewaczka ludowa
  • Genowefa Miazek - hafciarka
  • Danuta Kasprzak - rzeźbiarka i hafciarka z Wielkopolski
  • Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej - zespół
  • Edward bednarek – muzyk, klarnecista
Biogramy laureatów, edycji konkursu 2018:

Janina Kuczek
Urodziła się w Lutczy 2 stycznia 1945 roku. Będąc dzieckiem swój wolny czas spędzała pracując w gospodarstwie rodzinnym na podkarpaciu. W 1965 roku wyszła za mąż i zamieszkała w Gągolinie Południowym- gdzie zauroczyła się sztuką regionu, ujęło ją piękno księżackiego regionu. W latach 70-tych podjęła pracę nakładczą w Zakładzie „ Sztuka Łowicka” szydełkując i kończąc kurs haftu. Brała udział w konkursie na wytwory artystyczne inspirowane sztuką ludową otrzymując III miejsce. Pani Janina wzięła udział w V Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Świątecznych ”Wielkanocna Baba” poprzez kultywowanie obyczajów i tradycji ludowych.

Twórczyni wzięła udział w projekcie kalendarza „Twórcy Ludowi Ziemi Łowickiej” oraz promowała twórczość ludową podczas cyklu Spotkania z Tradycją II „ Rękodzieło ludowe Ziemi Łowickiej”. W 2008 roku przystąpiła do Stowarzyszenia Twórców Ludowych – oddziału łódzkiego w twórczości haft. Corocznie Pani Janina bierze udział w Jarmarkach Łowickich i Łódzkich gdzie uczy młodych ludzi sztuki haftowania, cieszyła się również występem w programie telewizyjnym „Kawa czy Herbata”. Stara się doskonalić i rozwijać swój warsztat hafciarski, jej prace znane są w kraju, a także za granicą.

Czesława Kaczyńska
Urodzona 15.08.1943 r. w Strzałkach w kurpiowskiej rodzinie Staśkiewiczów, słynącej w regionie z uzdolnień artystycznych. Mając 10 lat wykonała pierwszą samodzielną pracę. W wieku 14 lat odniosła swój pierwszy sukces-zdobyła główną nagrodę w konkursie, w którego jury zasiadał zasłużony badacz regionu Kurpiów - Adam Chętnik. Jest jedną z nielicznego grona artystek kurpiowskich, które podtrzymując tradycję cięcia papieru, przyczyniły się do jej rozpowszechnienia, a w efekcie do uczynienia z niej rozpoznawalnego produktu regionalnego. Czesława Kaczyńska poza wycinanką wykonuje także pieczywo obrzędowe, haft, koronkę, palmy, bibułowe bukiety, kierce, pisanki, ozdoby choinkowe i zabawki. Wielokrotnie była nagradzana w konkursach organizowanych przez muzea, stowarzyszenia i instytucje samorządowe.

Czesława Kaczyńska brała udział w wielu przedsięwzięciach, prezentując swoje osiągnięcia podczas targów, jarmarków, kiermaszów, festynów i innych imprez w kraju oraz poza jego granicami. Współpracuje z licznymi instytucjami, stowarzyszeniami czy zespołami. Sprawuje szóstą kadencję funkcji prezesa Oddziału Kurpiowskiego STL w Ostrołęce. W 2007 roku, z jej inicjatywy, utworzone zostało Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich, w którym sprawuje funkcję prezesa. Pani Czesława posiada: Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal „Za zasługi dla Regionu Kurpiowskiego z okazji 10-lecia związku”, Medal „Zasłużony dla Cepelii”, Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA, Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medal z okazji 60-lecia „Cepelii”, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal „Za zasługi dla Regionu Kurpiowskiego”z okazji 20-lecia związku.

Zofia Mycka
Pani Zofia to prawdziwy społecznik. Twórczyni ludowa i osoba, która ze szczególnym pietyzmem i wielkim zaangażowaniem od wielu lat kultywuje rodzimą tradycję ludową poprzez obrzędy, gwarę łowicką oraz księżacką sztukę kulinarną. Na szczególne podkreślenie zasługuje Jej działalność społeczna, która stawia Ją w szeregu osób wybitnie zasłużonych i szanowanych. Ulubioną przez Nią dziedziną sztuki ludowej jest plastyka obrzędowa. Zarówno w postaci obiektów monumentalnych jak wieńce dożynkowe, a także prostszych jak kwiaty z bibuły, koronki, hafty, lalki łowickie, pająki.

Jej wyroby cechuje staranność pod względem stosowanych materiałów jak i tradycyjnych metod tworzenia. Pani Zofia jest mistrzynią sztuki kulinarnej. W oparciu o tradycję rodzinną zgłębiła tajemnicę księżackiej kuchni i uczyniła z niej wyjątkowy, rozpoznawalny w skali ogólnopolskiej produkt regionalny. Potrawy przez Nią przygotowywane to wizytówka regionu łowickiego. Pani Zofia jest wciąż zapraszana przez wysokiej rangi instytucje, aby prezentować swój kunszt i uczyć. Uczestniczyła w wielu prezentacjach organizowanych przez Sejm RP oraz  zagraniczne placówki dyplomatyczne.

Jej talent kulinarny oraz kultywowanie tradycji związanych z łowickimi potrawami regionalnymi były tematem publikacji prasowych oraz audycji telewizyjnych. Jej dokonania są znane wszędzie tam gdzie odbywają się imprezy promujące ziemię łowicką. Posługuje się łowicką gwarą opowiadając o przyrządzaniu prezentowanych potraw. Zofia jest ambasadorem regionu. Brała udział w przygotowaniu księżackiej kuchni podczas „Wigilii Reymontowskiej” z okazji 100-lecia wydania powieści „Chłopi” i 85. rocznicy nadania nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi, obchodzonej w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. M. Oczapowskiego w Warszawie.

Józef Kossowski
Rozpoznawalny z profesji jako „Skrzypek”, ur. w 1934 r. w Piaskach k/Żychlina. Ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec w Warszawie. Od 1975 roku zamieszkał w Łowiczu. Członek chórów kościelnych i solista wokalny z wybitnym głosem. Bardziej znany społeczności jako skrzypek w kapelach ludowych Andrzeja Szymańskiego, Marka Lesiaka, Daniela Boczka i Szymona Mońki. Współpracował z zespołami ludowymi „Kolejarz”, „Boczki Chełmońskie”, „Koderki”, „Blichowiacy”, „Masovia” i „Ksinzoki”. W „Ksinzokach” występował również jako solista i członek zespołu śpiewaczego. Występował na licznych koncertach w kraju i za granicą. Należy do grona najbardziej doświadczonych i cenionych muzyków ludowych, a wiedzą chętnie i bezinteresownie dzieli się z młodymi adeptami sztuki ludowej. Człowiek o niespotykanej skromności i z dużą dozą zdrowego humoru „Ktoś” niepowtarzalny.

Jako członek kapel - laureat:
  • I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury w 1980 r. w Kielcach,
  • I nagrody w Biennale Folkloru 1993, 1995 w Łowiczu,
  • II nagrody w Prezentacjach Dorobku Kulturalnego Młodzieży Szkół Rolniczych 1998, Lubsko,
  • II nagrody w Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych o „Łowicki Pasiak” 2002 w Łowiczu,
  • nagrody i wyróżnienia w Przeglądzie kapel ludowych w Bedlnie,
  • Laureat „Łowickiej Róży”,
  • Wyróżniony przez zespół Ksinzoki „Tyncowym Wróblim” za wysoką kulturę osobistą, życzliwość, autentyzm i elegancję w prezentowaniu stroju łowickiego.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]