Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Stary Rynek
Sercem Łowicza jest Stary Rynek, przy którym do dziś zachowało się wiele cennych zabytków architektury. Rynek przez kilka stuleci pełnił funkcje handlowe – od średniowiecza odbywały się na nim targi cotygodniowe i doroczne słynne jarmarki. Na rynku stoją dwa pomniki – Synom Ziemi Łowickiej z 1927 roku i Papieża Jana Pawła II odsłonięty w 2000 roku.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 sierpnia 2022
Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wydarzenie odbędzie się, 3 września 2022 r. o godz. 15.30 w wyjątkowym miejscu, na terenie ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Swoją przyrodą i architekturą ruiny zamku prymasowskiego wprowadzą przybyłych w atmosferę utworów Mickiewicza. Patronat Honorowy nad akcją „Narodowe Czytanie” objęła Para Prezydencka.
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Uczestników uroczystości w scenerii zamkowej, witać będą bohaterowie utworów Mickiewicza, w których wcielą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu pod kierunkiem p. Iwony Machnikowskiej. Przy bramie głównej gości witał będzie przewrotny Mefistofeles, a następnie swój urok roztaczać będą rusałki i inne postaci.

Inscenizację nawiązującą do treści „Ballad i romansów” przygotowali uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu pod kierunkiem p. Karoliny Małeckiej – Wojtasiak i p. Joanny Kucharek. Spektakl pt. „Miej serce i patrzaj w serce” to opowieść o Mickiewiczu i dwójce jego dzieci. Doświadczony już wieszcz stara się pouczyć Marię i Władzia, a przy okazji i widzów, dając lekcję o miłości zawartą w "Balladach i romansach".

Na zakończenie zaplanowano koncert muzyki Pauliny Viardot i Fryderyka Chopina w wykonaniu Anny Kutkowskiej – Kass (sopran koloraturowy) przy akompaniamencie prof. Roberta Morawskiego.

Wydarzenie organizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Ballady i romanse” na zadanie „Romantycznie – literacko i muzycznie - w działaniach biblioteki miejskiej w Łowiczu”.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w siedzibie biblioteki, w wypożyczalni dla dorosłych, Al. Sienkiewicza 62, od 22 sierpnia 2022 r. w godzinach otwarcia biblioteki.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]