Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
16 sierpnia 2022
Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wydarzenie odbędzie się, 3 września 2022 r. o godz. 15.30 w wyjątkowym miejscu, na terenie ruin zamku prymasowskiego w Łowiczu. Swoją przyrodą i architekturą ruiny zamku prymasowskiego wprowadzą przybyłych w atmosferę utworów Mickiewicza. Patronat Honorowy nad akcją „Narodowe Czytanie” objęła Para Prezydencka.
„Ballady i romanse” zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Uczestników uroczystości w scenerii zamkowej, witać będą bohaterowie utworów Mickiewicza, w których wcielą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Łowiczu pod kierunkiem p. Iwony Machnikowskiej. Przy bramie głównej gości witał będzie przewrotny Mefistofeles, a następnie swój urok roztaczać będą rusałki i inne postaci.

Inscenizację nawiązującą do treści „Ballad i romansów” przygotowali uczniowie Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu pod kierunkiem p. Karoliny Małeckiej – Wojtasiak i p. Joanny Kucharek. Spektakl pt. „Miej serce i patrzaj w serce” to opowieść o Mickiewiczu i dwójce jego dzieci. Doświadczony już wieszcz stara się pouczyć Marię i Władzia, a przy okazji i widzów, dając lekcję o miłości zawartą w "Balladach i romansach".

Na zakończenie zaplanowano koncert muzyki Pauliny Viardot i Fryderyka Chopina w wykonaniu Anny Kutkowskiej – Kass (sopran koloraturowy) przy akompaniamencie prof. Roberta Morawskiego.

Wydarzenie organizowane jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Ballady i romanse” na zadanie „Romantycznie – literacko i muzycznie - w działaniach biblioteki miejskiej w Łowiczu”.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują bezpłatne wejściówki – do odbioru w siedzibie biblioteki, w wypożyczalni dla dorosłych, Al. Sienkiewicza 62, od 22 sierpnia 2022 r. w godzinach otwarcia biblioteki.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]