Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 sierpnia 2017
Na łęczyckim zamku, po raz dziewiętnasty, odbędzie się Międzynarodowy Turniej Rycerski! Impreza ma już swoje lata, dlatego też koniecznym stało się wprowadzenie pewnych zmian, które według organizatorów sprawią, że stanie się on jeszcze bardziej atrakcyjny i widowiskowy.
W tym roku wydłuży się m.in. trasa przemarszu korowodu turniejowego. Wyruszy on sprzed Urzędu Miejskiego w Łęczycy, ulicą Kaliską, placem Kościuszki i ulicami 18 stycznia i Pocztową aby dotrze na zamek. W orszaku przejdą wszyscy uczestnicy turniejowi. Pochód zamkną tradycyjnie rycerze konni. W tym roku będą to rycerze Polskiej Rewii Konnej, pierwszy raz goszczący w Łęczycy. Przywiozą ze sobą sześć koni, które wystąpią w pełnym uzbrojeniu płytowym (ladry). Członkowie Rewii zaprezentują się m. in. w walkach na miecze i w kruszeniu kopii. Podziwiać będziemy również ewolucje kaskaderskie, wykonywane na koniu w pełnym galopie (dżygitówka).

Po raz pierwszy na dziedzińcu zamkowym pojawi się Akademia Szermierzy skład której tworzą uczestnicy i medaliści turniejów Dawnych Europejskich Sztuk Walki. Posługują się oni różnymi typami broni białej. Podczas turnieju przedstawią układy inspirowane średniowiecznymi technikami walki mieczem.

Nigdy wcześniej nie bawił w Łęczycy wędrowny Teatr „Gry i Ludzie”. Ta specjalizująca się w plenerowych inscenizacjach dla dorosłych i dzieci trupa, zagra przedstawienie „Błazeńskie figle”. Spektakl wprowadzi widzów w atmosferę średniowiecznych widowisk jarmarcznych. Przybliży  życie ówczesnych artystów, ceniących sobie niezależność i swobodę.

Po rocznej przerwie podziwiać będziemy mogli umiejętności jeździeckie i celne oko najwyżej notowanej na świecie łuczniczki konnej – Anny Sokólskiej. Wraz ze swoimi kolegami z Grupy Konnej AMM „Archery”, prezentować będzie swoje mistrzostwo strzelając do celów statycznych i ruchomych. AMM Archery nawiązuje w swoich pokazach do doświadczeń i umiejętności lekkiej jazdy tatarskiej. Jej członkowie posługują się łukami typu wschodniego, używanymi w Polsce w wiekach XV -XVII.

Ponownie pojawi się w Łęczycy Gwardia Gryfa, jedyna w Polsce grupa, specjalizująca się w widowiskowych pokazach, inspirowanych sbandieratori czyli włoską sztuką żonglowania chorągwiami. W ubiegłym roku pokazy przystojnych chorągwiarzy i zgrabnych tancerek kończyła ognista samba. Południowoamerykańskie rytmy były tak porywające, że za każdym razem zdawało się, że i widzowie ruszą do tańca, a plac turniejowy zamieni się w wielki parkiet.

Jean van Coppenolle z grupy Vancos zaskarbił już sobie sympatię łęczyckiej publiczności. Jego dowcipne komentarze są nieodzownym elementem efektownych pokazów sokolniczych. Ptaki drapieżne zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich różnorodne umiejętności, prezentowane także przy udziale widzów, kwitowane są zawsze okrzykami zachwytu i gromkimi brawami.

Stali goście Turniejów Rycerskich w Łęczycy to Łucznicy św. Jerzego (większość z nich to mieszkańcy historycznej Ziemi Łęczyckiej). Już samym pojawieniem się na placu turniejowym wywołują poruszenie wśród widzów, ale jest ono zrozumiałe. Członkowie tej grupy posiadają bowiem przywilej ogłaszania rozpoczęcia Turnieju. Czynią to za każdym razem z należnym ku temu zaangażowaniem i wielkim... hukiem, strzelając na wiwat z hakownicy. Łucznicy św. Jerzego, którym przyświeca łacińska sentencja „Fac fideli sis fidelis” („Bądź wierny temu, kto wierny Tobie”) są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu. Ich efektowne pokazy realizowane są według pewnych założeń fabularnych. Wymagają od członków grupy nie tylko umiejętności strzeleckich, ale także sporych zdolności aktorskich. Łucznicy św. Jerzego są także autorami prezentacji artyleryjskiej broni palnej czarno - prochowej. Po ich występie dym zasnuwa cały dziedziniec, a ogłuszeni hukiem widzowie potrzebują nieco czasu, by ochłonąć z nadmiaru wrażeń.

Tradycyjnie na placu zamkowym pojawią się najlepsi łucznicy z całego kraju, którzy rywalizować będą w turnieju łucznictwa historycznego. O zwycięstwie zadecyduje największa liczba trafień „wystrzelanych” z różnej odległości i w kilku konkurencjach, aż po finałową pod nazwą ”Ocalić króla”.

Sygnalizowaną wcześniej  dorosłość Turnieju i jego wielopokoleniowy charakter podkreśli obecność młodych adeptów  rycerskiego rzemiosła. Będą to dziewczynki i chłopcy uczestniczący w  „Rycerskich wakacjach w średniowiecznej Łęczycy”, projekcie  przygotowanym i przeprowadzonym przez nasze Muzeum dzięki dotacji z Fundacji PZU.

Organizatorzy Turnieju w Łęczycy zapraszają wszystkich gości, spragnionych atrakcji turniejowych. Rycerze czekają już w szrankach! Przyjeżdżajcie do Łęczycy! – piszą w zaproszeniu.

Na dziedzińcu jak i przed nim zaprezentują się różnorodne kramy, a nawet i obozowisko rycerskie. Wśród kramów turyści będą mogli spotkać stoisko alchemika, garncarza, stoiska łucznicze, warsztaty chorągwiarskie czy warsztaty tworzenia instrumentów z najprostszych produktów.

Turniej odbywał się będzie:
  • w sobotę (19.VIII) w godz. 11.00 - 18.30
  • w niedzielę (20.VIII) w godz. 10.30 – 18.00
Bilety wstępu:
  • normalny – 14 zł
  • ulgowy – 10 zł (młodzież , emeryci, renciści)
  • dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny
Patronat nad turniejem objęli Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień oraz Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]