Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 marca 2017
W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Mikołaja w Łowiczu, 26 marca 2017 r. odbył się koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia Diecezji Łowickiej. Organizatorami koncertu byli biskup łowicki Andrzej Franciszek Dziuba i burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.
Koncert rozpoczął się odczytaniem bulli papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”, powołującej do istnienia Diecezję Łowicką Następnie przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki” oraz Zespół Śpiewaczy „Ksinzoki” z kapelą Szymona Mońki. Kolejnym punktem programu koncertu był występ Łowickiej Orkiestry Kameralnej i chóru katedralnego. W czasie koncertu zaprezentowano m.in. pieśń pasyjną „Stabat Mater” oraz utwór religijno-patriotyczny „Krzyż i orzeł”, autorstwa biskupa seniora Józefa Zawitkowskiego.

Solistami koncertu byli, najmłodsza z wykonawczyń, utalentowana wokalistka Malwina Ciesielska oraz znany tenor Marcin Drzażdżyński, który zaprezentował pieśń napisaną z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Koncert zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Boże, coś Polskę” i błogosławieństwo ordynariusza Diecezji Łowickiej ks. bp Andrzeja Franciszka Dziuby.

Diecezja Łowicka ustanowiona została 25 marca 1992 r. przez papieża Jana Pawła II, bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” w ramach reformy administracyjnej Kościoła Katolickiego w Polsce. W jej granicach znalazły się tereny wydzielone z Archidiecezji Warszawskiej oraz diecezji Łódzkiej i Płockiej. Stolicą Diecezji został Łowicz, miasto mocno związane z Kościołem, szczególnie poprzez fakt rezydowania w nim przez kilkaset lat, arcybiskupów gnieźnieńskich - Prymasów Polski. Dwunastu z nich zostało pochowanych w podziemiach Kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, która ze względu na swoją rangę i bogatą architekturę nazywana jest „Wawelem Mazowsza”. Patronami Diecezji Łowickiej zostali: św. Wiktoria, dziewica i męczennica oraz bł. o. Honorat Koźmiński, niezwykły spowiednik z Nowego Miasta. Pierwszym Biskupem Łowickim został mianowany Alojzy Orszulik SAC, a biskupem pomocniczym, Józef Zawitkowski. Obecnie od 22 maja 2004 r. Ordynariuszem Diecezji Łowickiej jest Andrzej Franciszek Dziuba, a od 4 lutego 2016 r. biskupem pomocniczym Wojciech Osial.

Na terenie Diecezji Łowickiej znajduje się sześć Sanktuariów Maryjnych.
  • Sanktuarium św. Rodziny w Miedniewicach - wizerunek z 1674, koronowany 6 czerwca 1767 roku przez biskupa Ignacego Krasickiego.
  • Sanktuarium w Głogowcu - XVII-wieczna kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, obraz koronowany 14 września 1975 roku przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
  • Sanktuarium w Szymanowie - figura Matki Bożej Niepokalanej (MB Jazłowiecka) koronowana 9 lipca 1939 roku przez Augusta Kardynała Hlonda.
  • Sanktuarium w Domaniewicach - obraz Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych i Matki Pięknej Miłości, koronowany 8 września 2000 roku przez Nuncjusza Apostolskiego, arcybiskupa Józefa Kowalczyka i Biskupa Łowickiego Alojzego Orszulika.
  • Sanktuarium w Białej Rawskiej - obraz Matki Bożej Miłosiernej, koronowany 12 czerwca 2000 roku przez Józefa Kardynała Glempa i Biskupa Łowickiego Alojzego Orszulika.
  • Sanktuarium w Suserzu - obraz Matki Boskiej Suserskiej, koronowany 15. sierpnia 2014 roku przez biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziubę, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.
W ciągu 25 lat swojego istnienia Diecezja Łowicka przeżyła wiele wydarzeń, które wykształtowały jej historię. Do najważniejszych należą:

Pielgrzymka papieża św. Jana Pawła II do Łowicza, która miała miejsce 14 czerwca 1999 r. Ojciec Święty odprawił Mszę Świętą na błoniach obok kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza dla ok. 300 tysięcy wiernych. Wśród zgromadzonych było bardzo dużo dzieci i młodzieży wraz z rodzicami i nauczycielami. Przesłanie papieskiej homilii dotyczyło rodziny, szkoły, wychowania, jak również fenomenu tego ważnego etapu życia jakim jest młodość. Podczas wizyty papież nawiedził katedrę, której nadał tytuł Bazyliki Mniejszej.

Ustanowienie Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu w 1992 r. Większość pracujących obecnie w parafiach kapłanów to absolwenci Uczelni.

Pierwszy Kongres Eucharystyczny Diecezji Łowickiej, który odbył się w dniach 7-14 czerwca 2007 r. Jego hasłem były słowa Jezusa skierowane do uczniów na Ostatniej Wieczerzy: „Wytrwajcie w miłości mojej” (J 15,9). W czasie trwania Kongresu poszczególne grupy wiernych najpierw w parafiach, a później w wyznaczonych miejscach diecezji spotykały się, aby zgłębić Wielką Tajemnicę Bożej miłości, ukrytą w Eucharystii. Kongres zakończył się uroczystą Mszą Świętą na placu przed Bazyliką Katedralną, której przewodniczył Kardynał Józef Glemp Prymas Polski razem z licznie zgromadzonym duchowieństwem. W spotkaniu uczestniczyła wielotysięczna rzesza wiernych.

31. Światowe Dni Młodzieży - spotkanie młodych katolików, które odbyły się w dniach 26-31 lipca w Krakowie na zaproszenie papieża Franciszka. Spotkanie młodych przebiegało pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Były to drugie ŚDM w Polsce po 6. ŚDM w Częstochowie w 1991. W Diecezji Łowickiej w ramach ŚDM Kraków 2016 gościli młodzi z całego świata. Wśród nich pielgrzymi z Włoch, Francji i Białorusi.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]