Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
3 lipca 2019
Agata Ciesielska (Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „Koderki”) i Urszula Okraska (Zespół Śpiewaczy „Ksinżoki”) z Łowicza zdobyły nagrodę II stopnia w konkursie „Duży-mały”, odbywającym się w ramach 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Festiwal odbywał się w dniach 27-30 czerwca 2019 r., a jego celem była popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego.
To wielki sukces, gdy spojrzy się na liczbę artystów biorących w tym wydarzeniu. W festiwalu wzięło udział 20 kapel, 32 zespoły śpiewacze, 14 instrumentalistów, 27 solistów śpiewaków oraz 28 grup w konkursie „Duży - mały”, w sumie około 800 artystów ludowych ze wszystkich 16 województw!

Festiwal rozpoczął się w czwartek, 27 czerwca 2019 r. ogólnopolskim seminarium folklorystycznym skierowanym do etnomuzykologów, etnografów, folklorystów, instruktorów samorządowych domów kultury, pracowników instytutów naukowych i muzeów oraz wszystkich zainteresowanych Festiwalem w Kazimierzu i problematyką polskiego folkloru. Tematem seminarium były „Współczesne praktyki edukacyjne w zakresie folkloru muzycznego”. Spotkanie, zorganizowane zostało w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i poprowadził je prof. dr hab. Jan Adamowski - UMCS w Lublinie.

Główny konkurs prezentacji: kapel ludowych, których skład i repertuar był zgodny z tradycjami danego regionu, instrumentalistów, solistów grający na tradycyjnych instrumentach jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki i inne, śpiewaków – solistów i zespołów śpiewaczych odbył się 28 czerwca.

Najwyższym wyróżnieniem dla śpiewaków i muzykantów było otrzymanie Baszty - nagrody głównej Festiwalu. Głównemu konkursowi w tym roku nie towarzyszyła kategoria "Folklor - Kontynuacja", ale niezmiennie odbył się konkurs "Duży - Mały", w którym mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. I właśnie w tej kategorii Łowiczanki otrzymały nagrodę II stopnia.

Festiwalowi, jak co roku, towarzyszyły Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej zorganizowane na kazimierzowskim rynku. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych prezentowali i sprzedawali na nim swoje wyroby rękodzielnicze.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]