Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 czerwca 2019
Łowicki Ośrodek Kultury otrzyma 79 tys. złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Kultury na realizację interdyscyplinarnego i międzyśrodowiskowego festiwalu graffiti „FOLKLOR FULL OF COLOURS”, inspirowanego kulturą ludową ziemi łowickiej. Projekt realizowany będzie na przełomie września i października tego roku.
W programie „Etnopolska” złożono aż 715 wniosków! Po dokonaniu oceny merytorycznej wyłoniono 251 beneficjentów. ŁOK zajął 53 miejsce.

- „Festiwal tworzyć będą wspólnie przedstawiciele dwóch na pozór odmiennych światów: wybitni polscy streetartowcy i uznani łowiccy twórcy ludowi. Stworzą unikalny zespół artystyczny. Wspólnie pracować będą nad stworzeniem projektów graficznych na bazie folkloru łowickiego, które za sprawą farb i sprayów przeniesione zostaną na ściany ważnego dla społeczności lokalnej miejsca – dziedzińca Łowickiego Ośrodka Kultury, gdzie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych„ - mówi autor wniosku Krystian Cipiński.

Realizacja zadania ma na celu wzmacnianie tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym w oparciu na piękno folkloru łowickiego przedstawionego w nowej, łatwo dostrzegalnej i dostępnej formie, która na trwałe wpisze się w przestrzeń naszego miasta i podkreśli to, co dla dziedzictwa naszego regionu niezwykle ważne.

Ponadto w trakcie malowania murali, na dziedzińcu ŁOK, twórcy ludowi przeprowadzać będą warsztaty z rękodzieła ludowego dla przybyłych obserwatorów przedsięwzięcia, co jeszcze mocniej podkreśli charakter festiwalu.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]