Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Co? Gdzie? Kiedy?
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 lipca 2022, 18:00


W kościele pijarskim pw. Matki Bożej Łaskawej i Świętego Wojciecha w Łowiczu, w niedzielę, 10 lipca 2022 r. o godz. 18.00, będzie można wysłuchać koncernu organizowanego w ramach 23. edycji Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski”. Tym razem przed publicznością wystąpi kwartet saksofonowy THE WHOOP GROUP w składzie: Jakub Muras – saksofon sopranowy, Mateusz Dobosz – saksofon altowy, Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy, Szymon Zawodny – saksofon barytonowy.

Program koncertu: V. Monti (opr. J. Muras) – Czardasz, W.A. Mozart (opr. J. Muras) – uwertura do opery „Wesele Figara”, A. Vivaldi (opr. K. Koszowski) – „Cztery pory roku” (fragmenty), E. Grieg (opr. K. Koszowski) – Utwory liryczne (wybór), G. Lago – „Sarajevo” z cyklu „Ciudades”, K. Koszowski – „Evolution of classical music”. Prowadzenie: Agata Kawełczyk–Starosta.

Wstęp wolny.

Saksofon często występuje w orkiestrze symfonicznej i zespołach kameralnych, ale największą karierę zrobił w muzyce jazzowej. Został skonstruowany w połowie XIX wieku przez belgijskiego budowniczego instrumentów muzycznych Adolpha Saxa i od jego nazwiska wziął swoją nazwę. By jak najlepiej wykorzystać możliwości brzmieniowe nowego instrumentu, Sax stworzył cztery jego odmiany: barytonową, altową, tenorową i sopranową.

Te cztery rodzaje saksofonu będzie można zobaczyć i usłyszeć na koncertach The Whoop Group. Jego członków łączy nie tylko miłość do muzyki, ale także więzy przyjaźni. „To czterej niezwykle kreatywni wirtuozi saksofonu, którzy razem tworzą niebezpieczną broń muzyczną o potężnej sile rażenia…”, powiedział o nich słynny kompozytor muzyki filmowej Jan A. P. Kaczmarek.

Każdy z nich jest laureatem wielu prestiżowych konkursów indywidualnych i kameralnych w Polsce i za granicą. Ich debiut fonograficzny – płyta „Crimes” (ang. zbrodnie) z 2018 roku – przyniósł im nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2018 w kategorii „Odkrycie Roku”. Międzynarodowy rozgłos zyskali dzięki singlowi z tego albumu – „Burzy” Antonia Vivaldiego – która w Internecie została odtworzona ponad 30 milionów razy!

Utwór ten, fragment z koncertu skrzypcowego „Lato” z „Czterech pór roku”, zabrzmi na koncercie Kolorów Polski obok innych przebojów, takich jak uwertura do „Wesela Figara” Mozarta czy Czardasz Vittoria Montiego. Dzieła klasyczne i współczesne muzycy często sami aranżują na swój skład instrumentalny, wykazując się nieprzeciętną pomysłowością i kreatywnością.

Chętnie wykonują też inne gatunki muzyczne, takie jak jazz, muzyka filmowa czy hip-hop. Koncertują w wielu krajach europejskich, biorą udział w prestiżowych festiwalach, m.in. Un Violon sur le Sable w Royan (Francja), Christopher Summer Music Festival w Wilnie (Litwa) czy La Folle Journée (edycja polska w Warszawie).


design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]