Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
7 stycznia 2019
Ulicami Łowicza przeszedł Orszak Trzech Króli. Według tradycji chrześcijańskiej i Ewangelii Świętego Mateusza (2,1-12), mieli oni podążać za Gwiazdą Betlejemską, aby przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary: mirrę, kadzidło i złoto. Kolorowej inscenizacji patronowało hasło „Bóg jest dla wszystkich”.
Orszak tradycyjnie wyruszył ze śpiewem i muzyką sprzed kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce, po Mszy Świętej, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Następnie przeszedł ulicami: Brzozową, Legionów, Seminaryjną, Blich i Mostową na Stary Rynek, gdzie na wszystkich uczestników pochodu czekał posiłek i występ artystyczny. Po drodze uczestnicy orszaku, zatrzymywali się na chwilę, aby obejrzeć scenki nawiązujące do wydarzeń biblijnych, przygotowane przez nauczycieli i dzieci łowickich szkół.

Orszak Trzech Króli wyglądał niezwykle kolorowo, a wszystko za sprawą wielobarwnych strojów uczestników marszu. Głowy wielu osób przyozdobione były papierowymi koronami, otrzymanymi od organizatorów i Fundacji „Orszak Trzech Króli”, zajmującej się koordynacją i wspieraniem marszów w całej Polsce.

W trakcie przejścia śpiewano kolędy i pastorałki, słuchano rozważań oraz głośno wykrzykiwano hasło marszu. Na Starym Rynku Trzej Królowie złożyli pokłon Dzieciątku i obdarowali Je darami.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]