Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 września 2017
Galeria „Browarna” w Łowiczu zaprasza do ogladania wystawy poświęconej Stanisławowi Nowakowskiemu, genialnemu polskiemu architektowi, malarzowi, rysownikowi i historykowi sztuki. W tym roku mija 150 rocznica urodzin tego wybitnego, mocno związanego z Łowiczem artysty.
Trzonem wystawy, której otwarcie odbyło się w sobotę, 30 września o godz. 17.00, w Galerii Browarna w Łowiczu, przy ul. Podrzecznej 17, są oryginalne rysunki artysty na papierze z kolekcji Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także dokumentacja fotograficzna (nieistniejących w oryginale) kilkudziesięciu rysunków Noakowskiego, wykonywanych kredą na tablicy w trakcie wykładów na Politechnice Warszawskiej (l.20 XX w.)

Partnerami Galerii Browarna współpracującymi przy organizacji wystawy są: Oddział Archiwum Państwowego m. st. Warszawy w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury (wsparcie pokazu dotacją w ramach programu Małe Granty), Muzeum w Łowiczu i Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Stanisław Noakowski urodził się w Nieszawie na Kujawach w rodzinie inteligenckiej. Uczył się najpierw w szkole realnej we Włocławku (1877–1884), jego nauczycielem rysunku był Ludwik Bouchard, malarz, krytyk artystyczny i pisarz o sztuce, a później w gimnazjum w Łowiczu (1884–1886).

Te dwa lata w łowickim gimnazjum wywarły na nim ogromy wpływ. Jak mówił: „choć tylko dwa lata ostatnie gimnazjalne spędziłem w Łowiczu, to lata te uważam za bardzo ważne w swym życiu i dlatego chętnie podszywam się pod prawdziwego łowiczanina.” Przez całe swoje życie utrzymywał kontakt z miastem, które wielokrotnie odwiedzał.

Studiował architekturę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1886–1894). W 1895 jako stypendysta Akademii odbył podróż po Europie. Studia – łącznie z wyjazdami na stypendia zagraniczne – zajęły mu 12 lat, do roku 1898. Tuż po otrzymaniu dyplomu rozpoczął starania o stanowisko wykładowcy na Politechnice Warszawskiej, jednak bezskutecznie. Został więc w Rosji i w latach 1899-1918 zajął się nauczaniem. W roku 1906 został powołany na profesora Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Od 1915 roku był członkiem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w 1918 został powołany do Moskiewskiego Kolegium Plastycznego.

W Rosji spędził 20 lat. Profesurę na Politechnice otrzymał w roku 1919 i został jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych wykładowców. Przez trzy lata był dziekanem Wydziału Architektury. Uczył historii architektury nowożytnej.

Stanisław Noakowski spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 233–I–5).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Noakowskidesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]