Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Walewice
W Walewicach znajduje się pałac klasycystyczny szambelana królewskiego Anastazego Walewskiego. Zamieszkiwała tutaj niegdyś słynąca z urody Maria z Łączyńskich Walewska zwana „polską żoną Napoleona”, tu też przyszedł na świat syn cesarza Aleksander. W pobliżu znajduje się rezerwat geologiczny „Walewice” ukazujący osady okresu lodowcowego.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 września 2017
Galeria „Browarna” w Łowiczu zaprasza do ogladania wystawy poświęconej Stanisławowi Nowakowskiemu, genialnemu polskiemu architektowi, malarzowi, rysownikowi i historykowi sztuki. W tym roku mija 150 rocznica urodzin tego wybitnego, mocno związanego z Łowiczem artysty.
Trzonem wystawy, której otwarcie odbyło się w sobotę, 30 września o godz. 17.00, w Galerii Browarna w Łowiczu, przy ul. Podrzecznej 17, są oryginalne rysunki artysty na papierze z kolekcji Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także dokumentacja fotograficzna (nieistniejących w oryginale) kilkudziesięciu rysunków Noakowskiego, wykonywanych kredą na tablicy w trakcie wykładów na Politechnice Warszawskiej (l.20 XX w.)

Partnerami Galerii Browarna współpracującymi przy organizacji wystawy są: Oddział Archiwum Państwowego m. st. Warszawy w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury (wsparcie pokazu dotacją w ramach programu Małe Granty), Muzeum w Łowiczu i Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Stanisław Noakowski urodził się w Nieszawie na Kujawach w rodzinie inteligenckiej. Uczył się najpierw w szkole realnej we Włocławku (1877–1884), jego nauczycielem rysunku był Ludwik Bouchard, malarz, krytyk artystyczny i pisarz o sztuce, a później w gimnazjum w Łowiczu (1884–1886).

Te dwa lata w łowickim gimnazjum wywarły na nim ogromy wpływ. Jak mówił: „choć tylko dwa lata ostatnie gimnazjalne spędziłem w Łowiczu, to lata te uważam za bardzo ważne w swym życiu i dlatego chętnie podszywam się pod prawdziwego łowiczanina.” Przez całe swoje życie utrzymywał kontakt z miastem, które wielokrotnie odwiedzał.

Studiował architekturę w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (1886–1894). W 1895 jako stypendysta Akademii odbył podróż po Europie. Studia – łącznie z wyjazdami na stypendia zagraniczne – zajęły mu 12 lat, do roku 1898. Tuż po otrzymaniu dyplomu rozpoczął starania o stanowisko wykładowcy na Politechnice Warszawskiej, jednak bezskutecznie. Został więc w Rosji i w latach 1899-1918 zajął się nauczaniem. W roku 1906 został powołany na profesora Moskiewskiej Szkoły Malarstwa, Rzeźby i Architektury. Od 1915 roku był członkiem Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w 1918 został powołany do Moskiewskiego Kolegium Plastycznego.

W Rosji spędził 20 lat. Profesurę na Politechnice otrzymał w roku 1919 i został jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych wykładowców. Przez trzy lata był dziekanem Wydziału Architektury. Uczył historii architektury nowożytnej.

Stanisław Noakowski spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 233–I–5).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Noakowskidesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]