Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicka sztuka ludowa
Łowicka sztuka ludowa stworzyła własne, nie występujące w innych regionach, pasiaste tkaniny użytkowe, charakterystyczny haft oraz wycinanki i pająki. Folklor regionu łowickiego jest zjawiskiem żywym, zespoły regionalne oraz twórcy ludowi znani są na wszystkich kontynentach. Unikatowy łowicki strój ludowy oraz inne elementy kultury księżackiej można zobaczyć m.in. na słynnych procesjach Bożego Ciała w Łowiczu.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 sierpnia 2019
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, ponownie wyruszyli w teren w celu odkrywania śladów przeszłości. Akcja „Ocalić od zapomnienia” realizowana jest cyklicznie od kilka lat. Polega na przemarszach w umundurowaniu 10 PP przez łowickie wsie. Wędrówki służą prowadzonym rozmowom z mieszkańcami i edukowaniem lokalnych społeczności w zakresie wiedzy historycznej, dotyczącej wydarzeń XX wieku, odwiedzinom miejsc pamięci i oddaniem honorów pochowanym na nich żołnierzom. W ostatnią sobotę, 3 sierpnia 2019 r. można było ich spotkać w okolicach Zdun i Soboty.
W czasie spacerów udaje się również „dziesiątakom” pozyskać wiele ciekawych i cennych historycznie przedmiotów (głównie elementów wyposażenia), pozostawionych przez przemieszczające się wojsko w czasie konfliktów zbrojnych XX wieku. Dzięki tym znaleziskom udało się im m.in. odbudować rowery oraz skorygować odbudowaną biedkę telefoniczną wz 1931. Wiele dobytych eksponatów wzbogaciło kolekcję przedmiotów zarówno w siedzibie Stowarzyszenia, mieszczącej się w ZSP nr 1, jak i w łowickim muzeum.

„Dziesiątka” odwiedziła do tej pory m.in. Czatolin i Wicie. Warto przy tej okazji wspomnieć że wizyty na wsiach sprawiły ogromną frajdę najmłodszym ich mieszkańcom dla których zdjęcia z rekonstruktorami i możliwość „dotknięcia historii” były niezapomnianym przeżyciem. Marsze dziesiątaków są czasami jedyną okazją dla mieszkańców by poznać zagadnienia czym jest rekonstrukcja historyczna.

Zdjęcia: Andrzej Włodarczyk i Piotr Marciniakdesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]