Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Boczki Chełmońskie
Boczki Chełmońskie to miejsce urodzenia malarza Józefa Chełmońskiego (1849 r.), reprezentanta realizmu. Józef Chełmoński malował głównie sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej oraz ukraińskiej. Był doskonałym malarzem koni, sławę przyniosły mu rozpędzone „Trójki” i „Czwórki”.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 sierpnia 2019
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, ponownie wyruszyli w teren w celu odkrywania śladów przeszłości. Akcja „Ocalić od zapomnienia” realizowana jest cyklicznie od kilka lat. Polega na przemarszach w umundurowaniu 10 PP przez łowickie wsie. Wędrówki służą prowadzonym rozmowom z mieszkańcami i edukowaniem lokalnych społeczności w zakresie wiedzy historycznej, dotyczącej wydarzeń XX wieku, odwiedzinom miejsc pamięci i oddaniem honorów pochowanym na nich żołnierzom. W ostatnią sobotę, 3 sierpnia 2019 r. można było ich spotkać w okolicach Zdun i Soboty.
W czasie spacerów udaje się również „dziesiątakom” pozyskać wiele ciekawych i cennych historycznie przedmiotów (głównie elementów wyposażenia), pozostawionych przez przemieszczające się wojsko w czasie konfliktów zbrojnych XX wieku. Dzięki tym znaleziskom udało się im m.in. odbudować rowery oraz skorygować odbudowaną biedkę telefoniczną wz 1931. Wiele dobytych eksponatów wzbogaciło kolekcję przedmiotów zarówno w siedzibie Stowarzyszenia, mieszczącej się w ZSP nr 1, jak i w łowickim muzeum.

„Dziesiątka” odwiedziła do tej pory m.in. Czatolin i Wicie. Warto przy tej okazji wspomnieć że wizyty na wsiach sprawiły ogromną frajdę najmłodszym ich mieszkańcom dla których zdjęcia z rekonstruktorami i możliwość „dotknięcia historii” były niezapomnianym przeżyciem. Marsze dziesiątaków są czasami jedyną okazją dla mieszkańców by poznać zagadnienia czym jest rekonstrukcja historyczna.

Zdjęcia: Andrzej Włodarczyk i Piotr Marciniakdesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]