Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Księstwo łowickie
Księstwo łowickie to zwyczajowa nazwa kompleksu dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich rozciągających się wokół Łowicza. Dzięki licznym nadaniom królewskim oraz sejmowym wzrastało gospodarczo i w XVI w. obejmowało 2 miasta (Łowicz i Skierniewice) oraz 116 wsi. Śladem dawnej odrębności są zachowane dwa słupy graniczne, ale największym skarbem tej ziemi jest dorobek kulturowy Księżaków.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
27 czerwca 2017
Muzeum w Łowiczu prezentuje kolejną ciekawą wystawę. Tym razem ukazuje ona historię przedwojennego, łowickiego sportu. Na ekspozycji zobaczymy unikalne fotografie, dokumenty, a także elementy strojów sportowych sprzed lat. Prezentują one różnorodność dyscyplin sportowych uprawianych przez mieszkańców Łowicza od początku XX wieku.
Wystawa jest pierwszą próbą ukazania bogatych tradycji łowickiego sportu. A nie są one małe. Aktywność fizyczna była i jest dla łowiczan niezwykle ważna, co można zauważyć m.in. na przykładzie licznie dzisiaj działających klubów sportowych. Sport zawsze dawał dużo satysfakcji, szczególnie ludziom młodym, pomagał również utrzymać tężyznę fizyczną potrzebną w okresie zaborów do walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

- W dwudziestoleciu międzywojennym podtrzymywanie tężyzny fizycznej było elementem wychowania obywatelskiego i popularną formą rozrywki. Co ważne, uprawianie sportu łączyło mieszkańców Łowicza bez względu na pochodzenie społeczne, wyznanie i poglądy polityczne – mówił Tomasz Romanowicz z łowickiego muzeum w czasie wernisażu wystawy, który odbył się w sobotę, 24 czerwca 2017 r.

Oglądając wystawę przeniesiemy się w świat łowickiej piłki nożnej i innych sportów zespołowych, dyscyplin uprawianych przez żołnierzy 10 Pułku Piechoty, stowarzyszeń gimnastycznych „Sokoła” i żydowskiej „Bar Kochby” oraz uczniów Gimnazjum Męskiego im. J. Poniatowskiego w Łowiczu.

Wystawa dedykowana jest postaci plutonowego Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza (1907 – 1968) żołnierza 10 Pułku Piechoty, a także wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w łowickich szkołach.

Ekspozycja prezentowana będzie do 3 września.

Organizatorami wystawy są: Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty, Muzeum w Łowiczu i łowicki oddział Archiwum Państwowego w Warszawie.

Źródło informacji i foto: www.lowicz24.eu



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]