Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 czerwca 2017
„Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty Muzeum w Łowiczu Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu zapraszają na wernisaż wystawy: „Historia przedwojennego łowickiego sportu” 24 czerwca 2017 r. (sobota) godz. 17.00 Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7
Ekspozycja jest pierwszą próbą ukazania bogatych tradycji łowickiego sportu. Aktywność fizyczna była dla Łowiczan niezwykle ważna. Sport dawał dużo satysfakcji młodym ludziom, lecz pomagał także utrzymać tężyznę fizyczną potrzebną w okresie zaborów do walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

W Dwudziestoleciu międzywojennym podtrzymywanie tężyzny fizycznej było elementem wychowania obywatelskiego i popularną formą rozrywki. Co ważne, uprawianie sportu łączyło naszych mieszkańców bez względu na pochodzenie społeczne, wyznanie i poglądy polityczne.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne fotografie, dokumenty, elementy strojów sportowych prezentujące różnorodność dyscyplin sportowych, uprawianych przez mieszkańców Łowicza od początku XX w. Przeniesiemy się w świat łowickiej piłki nożnej i innych sportów zespołowych, dyscyplin uprawianych przez żołnierzy 10 Pułku Piechoty, stowarzyszeń gimnastycznych – „Sokoła” i żydowskiej „Bar Kochby” oraz uczniów Gimnazjum Męskiego im. J. Poniatowskiego w Łowiczu.

Wystawa dedykowana jest postaci plutonowego Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza (1907 – 1968) żołnierza 10 pp, a także wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w łowickich szkołach.

Wystawa będzie czynna do 3 września 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]