Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Łowicz stracił rangę miasta powiatowego
W 1975 r. Łowicz stracił rangę miasta powiatowego i do końca 1998 r. znajdował się w granicach województwa skierniewickiego. W 1990 r. odbyły się w Łowiczu pierwsze demokratyczne wybory samorządowe, a dwa lata później powstała diecezja łowicka. W 1999 r. miasto ponownie stolicą powiatu. 14 czerwca 1999 r. Łowicz gościł papieża Jana Pawła II.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 czerwca 2017
„Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty Muzeum w Łowiczu Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Łowiczu zapraszają na wernisaż wystawy: „Historia przedwojennego łowickiego sportu” 24 czerwca 2017 r. (sobota) godz. 17.00 Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7
Ekspozycja jest pierwszą próbą ukazania bogatych tradycji łowickiego sportu. Aktywność fizyczna była dla Łowiczan niezwykle ważna. Sport dawał dużo satysfakcji młodym ludziom, lecz pomagał także utrzymać tężyznę fizyczną potrzebną w okresie zaborów do walki o niepodległość Rzeczypospolitej.

W Dwudziestoleciu międzywojennym podtrzymywanie tężyzny fizycznej było elementem wychowania obywatelskiego i popularną formą rozrywki. Co ważne, uprawianie sportu łączyło naszych mieszkańców bez względu na pochodzenie społeczne, wyznanie i poglądy polityczne.

Na wystawie zaprezentowane zostaną unikalne fotografie, dokumenty, elementy strojów sportowych prezentujące różnorodność dyscyplin sportowych, uprawianych przez mieszkańców Łowicza od początku XX w. Przeniesiemy się w świat łowickiej piłki nożnej i innych sportów zespołowych, dyscyplin uprawianych przez żołnierzy 10 Pułku Piechoty, stowarzyszeń gimnastycznych – „Sokoła” i żydowskiej „Bar Kochby” oraz uczniów Gimnazjum Męskiego im. J. Poniatowskiego w Łowiczu.

Wystawa dedykowana jest postaci plutonowego Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza (1907 – 1968) żołnierza 10 pp, a także wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego w łowickich szkołach.

Wystawa będzie czynna do 3 września 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]