Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Diecezja Łowicka
Diecezję Łowicką utworzył Papież Jan Paweł II w 1992 roku, a Łowicz ustanowił jej stolicą. Ojciec Święty odwiedził miasto 14 czerwca 1999 roku. Wtedy też podniósł katedrę łowicką do rangi bazyliki mniejszej.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
11 września 2018
Muzeum w Łowiczu zaprasza do udziału w kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Niepodległość dla wszystkich”, nawiązującym do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
EDD w Łowiczu odbędą się, 16 września 2018 r. w godz. od 12:00 do 17.00. Dla wszystkich zainteresowanych przygotowany został atrakcyjny program kulturalny pt: „Łowickie drogi do Niepodległości”.

Program EDD w Łowiczu

„Rodzinne warsztaty niepodległościowe” (Muzeum w Łowiczu) godz. 12.00 – 14.00.
Zabawa plastyczno-historyczna, będąca podróżą w przeszłość Łowicza. W czasie zajęć uczestnicy przygotują wspólnie mapę miasta, poznają jak wyglądało ono u progu niepodległości, zobaczą jak się przez sto lat istnienia zmieniało i rozwijało. Poznają również charakterystyczne miejsca Łowicza i zaznacza na mapie miejsca w których zamiejską oni albo ich bliscy. Powstała praca będzie eksponowana w Muzeum do 11 listopada 2018 r.
Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr. tel. 46 837 39 28 wew. 36. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Spacer historyczny – „Śladami legionowych tradycji w Łowiczu” godz. 14.00 – 16.00.
Udziału w spacerze po mieście śladem miejsc związanych łowickimi legionistami i organizacjami ich wspierającymi. Uczestnicy spaceru przeniosą się symbolicznie do Łowicza z okresu I wojny światowej, poznają warunki życia ludności, ówczesne życie społeczne i polityczne oraz sylwetki osób zaangażowanych w działalność niepodległościową.
Zbiórka o godz. 14.00 przed Muzeum w Łowiczu.

„Uzbrojenie polskich formacji w latach I wojny światowej”. Wykład Konrada Czernielewskiego. (Sala barokowa Muzeum w Łowiczu) godz. 16.00 – 17.00.
W czasie spotykania Konrad A. Czernielewski omówi uzbrojenie Legionów Polskich, Legionu Puławskiego, Korpusów Polskich na Wschodzie, Armii Polskiej we Francji. Na slajdach pokazane zostaną najbardziej charakterystyczne rodzaje broni strzeleckiej, sprzętu artyleryjskiego oraz broni pancernej.

Konrad A. Czernielewski jest starszym kustoszem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi; przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego i sekretarz Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, członkiem Stowarzyszenia Historyków Wojskowości, autorem wielu wystaw o tematyce bronioznawczej, artykułów o historii oręża polskiego w XIX i XX stuleciu. Autorem i współautorem opracowań: „Rozstrzelany życia los…” (o zbrodni katyńskiej); „Banderia apud Grunvald. Chorągwie polskie pod Grunwaldem”; „Garnizon łódzki Wojska Polskiego w latach 1918-1939”. Aktualnie przygotowuje pracę doktorską pt.: „26 Dywizja Piechoty w latach 1921-1939”.

Informacje na temat szczegółów można uzyskać dzwoniąc pod nr. tel. 46 837 39 28 wew. 36. Na wszystkie wydarzenia w ramach EDD 2018 - wstęp wolny.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]