Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Andrzej Kazimierz Cebrowski
W październiku, 2008 roku, minęło 350 lat od śmierci Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego, jednego z kronikarzy miasta Łowicza. Urodził się ok. 1580 r. Był lekarzem i aptekarzem arcybiskupów Wawrzyńca Gembickiego, Jana Wężyka i Jana Lipskiego. Z jego fundacji powstał po pożarze miasta kościółek św. Leonarda, przy którym ustanowił fundusz na rzecz ubogich panien. Pobudował też dwie murowane bramy miejskie oraz ufundował działa dla obrony miasta. Zmarł 30 października 1658 r. na skutek panującej w mieście zarazy. Najtrwalszym pomnikiem jego życia są spisane po łacinie „Annales Civitatis Loviciae” – Roczniki miasta Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
14 września 2018
Przed Szkołą Podstawową Nr. 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu (dawne Gimnazjum nr. 1) mieszczącą się przy Alejkach Sienkiewicza, zorganizowane zostało wspólne czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.
Narodowe Czytanie razem z placówką, wzorem lat ubiegłych, przygotowała Miejska Biblioteka im. Andrzeja Kazimierza Cebrowskiego w Łowiczu. W tym roku wydarzenie miało szczególny charakter, gdyż odbywało się roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Przedwiośnie” czytali przedstawiciele samorządu, nauczyciele, seniorzy oraz zaproszeni goście. Czytaniu dzieła, opisującego realia życia w państwie polskim, które po 123 latach niewoli odzyskało niepodległość, towarzyszyła wystawa poświęcona autorowi Stefanowi Żeromskiemu. Miejska Biblioteka w Łowiczu i SP nr 1 zorganizowały również konkursy dla młodzieży z łowickich podstawówek.

Narodowe Czytanie jest coroczną akcją odbywającą się pod patronatem Pary Prezydenckiej.



design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]