Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
13 czerwca 2018
Na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty przy ulicy Jana Pawła II 3, odbędzie się II Memoriał im. plutonowego Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza. Impreza zorganizowana zostanie w najbliższy piątek, 15 czerwca 2018 o godz. 11:00. Na murawie zagrają przeciwko sobie zespoły szkół w których uczył Zdzisław Lelonkiewicz czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4. W pierwszym starciu, w 2017 roku, lepsi okazali się przedstawiciele „mechanika”.
Spotkanie zakończyło się wynikiem 3-1. Zapowiada się więc ciekawy rewanż. - Rozmawiając z wychowankami i rodziną Lelona pada jedno stwierdzenie: nie ma lepszej formy przypomnienia o skromnym człowieku, niesamowitym nauczycielu i wielkim pasjonacie sportu niż memoriał jego imienia – pisze w zaproszeniu Piotr Marciniak prezes Stowarzyszenia 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, które organizuje spotkanie.

W ramach memoriału odbędą się także inne wydarzenia sportowe.

30 czerwca 2018 o godzinie 17:00 na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty przy ulicy Jana Pawła II 3 rozegrany zostanie mecz Łowicz vs Cieszyn (o puchar niepodległości). Będzie to rewanż dwumeczu. Pierwszy mecz rozegrany zostanie 16.06.2018 w Cieszynie (przy okazji Święta Trzech Braci). Co ciekawe zawodnicy wybiegną w odtworzonych strojach Rep. Polski i tu ciekawostka: Łowicz wybiegnie w późniejszych strojach bo odzyskał niepodległość 11.11.1918. Cieszyn wybiegnie w strojach wcześniejszych z lat 1923-1924 gdyż odzyskał niepodległość 01.11.1918. Wspólnym łącznikiem jest oczywiście rodowód 10 Pułku Piechoty, który wywodzi się z Cieszyna.

1 lipca 2018 o godz. 10:00 na Stadionie Miejskim im. 10 Pułku Piechoty przy ulicy Jana Pawła II 3 rozpocznie się coroczny turniej grup rekonstrukcji historycznej w retro piłkę. Zawodnicy wybiegną w odtworzonych strojach pułkowych. W Łowiczu pojawią się przedstawiciele m.in. Kozienic (jako 28 Pułk Artylerii Lekkiej), Warszawy jako Czarni Lwów oraz Śmigły Wilno, Dzierżoniowa jako Lechia Lwów oraz Kutna jako 37 Pułk Piechoty.

Warto przypomnieć, że w 2017 puchar im. Zdzisława „Lelona” Lelonkiewicza zdobyli „dziesiątacy”. Jak będzie w 2018 roku ? Przekonamy się za dwa tygodnie. Tymczasem zachęcamy wszystkich do udziału w memoriale.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]