Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Najstarsza wzmianka o mieście
Łowicz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Najstarsza wzmianka o mieście pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136 r. Bulla potwierdzała prawa arcybiskupów gnieźnieńskich do okolicznych ziem, wymieniając Łowicz jako główny ich ośrodek. Tym samym stał się on miastem prymasowskim. Prawa miejskie uzyskał przed 1298 r.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
8 maja 2018
Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza na promocję książki pt. VARIA autorstwa dr Zbigniewa Kostrzewy. Publikacja zawierać będzie najnowsze wiersze, wierszyki, fraszki, limeryki, skecze i prozę łowickiego lekarza poety. Promocja odbędzie się, 24 maja 2018 r. o godz. 17:00 w ŁOK. Wstęp wolny – „bez skierowania”.
O autorze
Zbigniew Józef Kostrzewa (ur. 14 października 1934 w Lipsku) – polski polityk, lekarz i poeta, poseł na Sejm X kadencji. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1963, zdobywając tytuł zawodowy lekarza medycyny. Zawodowo związany z Łowiczem, uzyskał specjalizację w zakresie otorynolaryngologii. Tamże pracował w Szpitalu Miejskim oraz był kierownikiem Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz Rejonowej Przychodni Lekarskiej PKP. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Stacji Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych w Łowiczu.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Skierniewice z puli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, do której należał od 1968 do rozwiązania. Na koniec kadencji przewodniczył założonemu przez grupę parlamentarzystów PZPR Klubowi Niezależnych Posłów, nie ubiegał się o reelekcję. Zasiadał w Komisji Zdrowia oraz Komisji Nadzwyczajnej do zbadania sprawy importu alkoholi. W wyborach samorządowych w 2006 z listy komitetu Lewica i Demokraci bez powodzenia kandydował do rady powiatu łowickiego.

Jest autorem tomików poezji, a także publikacji dotyczących historii i kultury Łowicza. Współpracował z „Wiadomościami Skierniewickimi” i „Służbą Zdrowia”. Działa w Unii Polskich Pisarzy-Lekarzy. Pełni funkcję dyrektora literackiego łowickiego Muzeum Guzików. W 1986 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Wybrane publikacje: Dzieje Łowicza w zarysie, 1986; Guzik w literaturze, 2000; Kuplety na recepcie, 2000; Limeryki, 2003; „‬Łowiczanindesign by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]