Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
Nazwa miasta Łowicz
Nazwa miasta Łowicz wywodzi się od nazewnictwa dawnej osady łowieckiej, skąd książęta mazowieccy wyruszali na polowania tzw. „łowy” w okoliczną puszczę. W dogodnym miejscu, nad rzeką Bzurą, książęta mazowieccy zbudowali zamek, przy którym rozwinęła się osada łowiecka. Jak głosi tablica, umieszczona pod chórem w kolegiacie, w 1100 roku książęta mazowieccy wznieśli w osadzie kościół. Obecnie - Bazylika Katedralna.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
12 marca 2018
W sali barokowej łowickiego Muzeum wystąpił kwartet smyczkowy „Apertus Quartet”, założony w 2007 r. z inicjatywy absolwentek Akademii Muzycznej w Łodzi, artystek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Koncert odbył się 10 marca 2018 r. z okazji obchodzonego dwa dni wcześniej Dnia Kobiet w ramach cyklu koncertów „Burmistrz Miasta Zaprasza”.
Skład zespołu tworzyły Marta Kalińska-Strasińska - pierwsze skrzypce, Paulina Wielgosińska - drugie skrzypce, Małgorzata Sowierka-Chmiel - altówka i Maria Katarzyna Filipiak - wiolonczela, która wystąpiła z autorskim projektem melodii filmowych Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, kompozytora, jazzmana, twórcy ponadczasowych przebojów do wielu seriali i filmów z czasów PRL-u.

W programie koncertu znalazły się również znane utwory z filmów: „Ziemia Obiecana” Wojciecha Kilara, „Vabank” Henryka Kuzniaka, oraz walc z serialu „Noce i dnie” Waldemara Kazaneckiego.design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]