Mariawici jako wyznanie niezależne od Rzymu powstali w 1893 roku. Założycielem zgromadzenia jest Feliksa Maria Kozłowska, zwana później przez Mariawitów „Mateczką”. Kościół mariawicki pw. Przenajświętszego Sakramentu w Łowiczu wzniesiono w 1910 roku, w stylu neogotyckim, w typie bazylikowym, na planie krzyża łacińskiego. Na antepedium ołtarza widnieje herb Łowicza.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
26 kwietnia 2017
Do niecodziennej, sportowej rywalizacji doszło na stadionie OSiR przy ul. Jana Pawła II 3 w Łowiczu. Na murawie boiska spotkały się Legendy Pelikana Łowicz z Reprezentacją Polski Samorządowców. Mecz towarzyski zorganizowany został w piątek, 21 kwietnia 2017 r.
Drużynę Legend Pelikana, wystąpiła w koszulkach z logiem dawnego ZPOW, ówczesnego sponsora trzecioligowca. Tworzyli ją znani łowickim kibicom byli zawodnicy tego klubu, którzy w latach 90-tych rozbudzali wyobraźnie młodych fanów piłki nożnej. Wśród nich byli Bernard Wudkiewicz, Jarosław Rachubiński, Marek Borkowski, Robert Wilk, Zbigniew Czerbniak, Grzegorz Durka, Marcin Borcuch, Grzegorz Majchrzak, Jan Kowalczyk, Piotr Zapisek, Waldemar Szaleniec, Jarosław Plichta, Marcin Majer, Maciej Nezdropa, Andrzej Piorun, Tomasz Styszko i kierownik zespołu Andrzej Miziołek.

Skład drużyny Reprezentacji Polski Samorządowców tworzyli burmistrzowie, prezydenci i samorządowcy polskich miast. W meczu wzięli udział: wiceburmistrz Łowicza Bogusław Bończak, przewodniczący łowickiej Rady Miejskiej Michał Trzoska, wójt Chąśna Dariusz Reczulski, włodarz zaprzyjaźnionego Lublińca Edward Maniura, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, Józef Korpak, Natan Fiutkowski, Przemysław Cichocki, Krzysztof Paczyński, Radosław Cichocki oraz radni miejscy Krystian Cipiński, Krzysztof Igielski i Krzysztof Olko. Samorządowców wsparli dodatkowo młodzieżowy bramkarz „Ptaków” Patryk Orzeł oraz Mateusz Bartczak, mistrz kraju z warszawską Polonią i Zagłębiem Lubin.

Piłkarze zagrali dwa razy po 35 minut. W pierwszej części pojedynku gospodarze prowadzili 3:0 po bramkach Grzegorza Majchrzaka, Grzegorza Durki i Piotra Zapiska. Tuz przed przerwą Jan Kowalczyk z samorządowców, strzelając gola, zakończył pierwszą połowę wynikiem 3:1. Druga połowa była bardziej wyrównana. Reprezentacja władz samorządowych goniła wynik i po trafieniach Bartłomieja Bartczaka i Mateusza Bartczaka doprowadziła do remisu 3:3.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński.