Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
RSS
Wersja kontrastowa


Strój łowicki
Wycinanka łowicka
Twórcy Ludowi
Zespoły Ludowe
Folklor Łowicki


Czy wiesz, że ... ?
1357
W 1357 roku książę mazowiecki, Siemowit III wystawił dokument, w którym uznał pełnię immunitetu arcybiskupiego do Łowicza i kasztelanii. Wynika z niego, iż Łowicz wraz z przyległymi dobrami, liczącymi aż 111 wsi, stanowił największy kompleks majątkowy. W ówczesnych czasach należał on do Kościoła.
Aktualności
Drukuj Zmniejsz tekst Powiększ tekst powrót
10 sierpnia 2018
Dziś Marianna Zdziarska, mieszkanka Łowicza kończy sto lat! Z tej okazji odwiedził ją burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński i zastępca burmistrza Bogusław Bończak, którzy Jubilatce złożyli serdeczne życzenia i gratulacje. Oprócz życzeń Pani Marianna otrzymała również od burmistrza prezent i kosz kwiatów. Życzenia z okazji wyjątkowego Jubileuszu, w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego przekazała Bożena Fabiszewska, przedstawicielka Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.
Ten dzień Pani Marianna spędziła w wyjątkowo licznym gronie rodzinnym. Wśród gości obecny był również szef zarządu osiedla Nowe Miasto Jacek Maciejak. Jak przystało na Jubileusz, był tort, szampan i prezenty.

Marianna Zdziarska urodziła się, 10 sierpnia 1918 roku w Bąkowie Dolnym w gminie Zduny. Jest córką Władysławy z domu Korony i Andrzeja Wielemborków. W czasie II wojny światowej, poznała Stanisława Zdziarskiego z którym w 1943 r wzięła ślub w łowickiej kolegiacie. Młoda para trafiła na roboty do Niemiec. Do Polski wrócili dopiero po wojnie. Wracając do Ojczyzny po drodze zostali ograbieni ze wszystkiego przez żołnierzy sowieckich. Od niemieckiego bauera dostali konie i wóz na którym wieźli swój dobytek.

Zamieszkali w Łowiczu, najpierw na Placu Przyrynek, a od 1968 roku przeprowadzili się do nowego bloku Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej na os. Noakowskiego w którym mieszka do dzisiaj. Pani Marianna przez trzy dekady pracowała jako kucharka w miejscowym liceum medycznym, a jej mąż znalazł zatrudnienie na kolei.

Przez sto lat swojego życia Pani Marianna dochowała się dwojga dzieci, które przeżyła, trzech wnuczek, czterech prawnuczek i jednego prawnuka oraz trzech praprawnuków. Pan Stanisław zmarł w 2005 roku.

- Należy Pani do pokolenia głęboko doświadczonego w dziejach Polski, które stawało przez różnymi wyzwaniami – napisał prezes rady ministrów RP. – Była Pani świadkiem wielu trudnych, ale i doniosłych wydarzeń, które kształtowały kolejne pokolenia Polaków, ich patriotyzm i miłość do Ojczyzny. (…) Święty Jan Paweł II nazwał seniorów „strażnikami pamięci zbiorowej”, którzy „mają szczególny tytuł, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości”. Proszę więc pamiętać, że ciągle potrzebujemy doświadczenia i mądrych rad osób takich, jak Pani – napisał premier.

Pani Mariannie w imieniu wszystkich Łowiczan życzymy 200 lat !design by fast4net

Napisz do nas
Moja wycieczka po Łowiczu


[zamknij]   [przejdź do wycieczki]